Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
17/05/2021 - 15:55

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedził dzisiaj Nowy Sącz [ZDJĘCIA]

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, odwiedził dzisiaj Nowy Sącz. Para prezydencka przyjechała do naszego miasta, aby wziąć udział w obchodach 30. rocznicy powołania straży granicznej.

- Państwa obecność tutaj była zawsze dla mnie ważna, dlatego że ziemia sądecka od zawsze, odkąd żyje była głęboko w moim sercu i tak jest do dzisiaj. Dla mnie niezwykle istotne było to, aby ważna jednostka służąca Rzeczypospolitej, strzegąca granic, tutaj właśnie w Nowym Sączu, na tej ziemi miała swoją siedzibę. Uważałem to zawsze jako naturalny element strzeżenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Jako człowiek, który kiedyś był posłem, ministrem w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, rozumiałem, co to znaczy żeby granice Rzeczypospolitej były dobrze strzeżone przez ludzi, którzy tej służby są oddani sercem. Ludzi, którzy często pochodzą właśnie z tej ziemi – mówił do funkcjonariuszy i pracowników Karpackiego Oddziału Straży Granicznej prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że oddział rozwija się znakomicie i dobrze wykonuje swoje zadania. W swoim przemówieniu podkreślił, że straż graniczna jest prężnie działającą formacją, w której większość funkcjonariuszy i pracowników to ludzie z wyższym wykształceniem.

- Jest prawie 18 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, z czego prawie 13 tysięcy ma wyższe wykształcenie. Jest to formacja bardzo dobrze przygotowana do wykonywania swoich zadań – mówił prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrała także małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, która podkreśliła, jak ważna jest rola kobiety w służbach mundurowych.

- Przed strażą graniczną stanęły nowe zadania, ale w ciągu tych ostatnich trzydziestu lat dokonało się wiele bardzo pozytywnych zmian. Chciałabym zwrócić uwagę na jedną z nich, która wydaje mi się szczególnie ważna i która to zmiana sprawiła, że straż graniczna jest postrzegana już nie tylko jaka formacja typowo męska. Otóż w 2000 roku kobiety w straży granicznej stanowiły zaledwie 9 procent ogólnej liczby 11 tysięcy funkcjonariuszy. Obecnie panie stanowią 29 procent, a to oznacza ponad 4 tysiące świetnie wyszkolonych pań, które z pełnym zaangażowaniem pełnią służbę na wszystkich możliwych stanowiskach. Ostatnio dowiedziałam się, że spośród wszystkich służb mundurowych to właśnie w straży granicznej jest najwięcej kobiet. Można powiedzieć, że jest to najbardziej sfeminizowana formacja – mówiła Agata Duda-Kornhauser.

- Z podziwem i wielkim podziwem patrzę na funkcjonariuszki, które uczestniczą w misjach specjalnych, które są pilotami, które służą na jednostkach pływających, które są również przewodnikami psów służbowych, które specjalizują się w analizie ryzyka, czy analizie kryminalnej. To świadczy, że kobiety w straży są ambitne i świetnie wykształcone. Prawie 75 proc. kobiet pracujących w straży posiada wyższe wykształcenie, a 19 proc. licencjat. Ogromnie mnie cieszy, że bardzo wiele pań zajmuje również kierownicze stanowiska w straży granicznej - mówiła.

Prezydent z Mmałżonką obejrzeli pokaz szkolenia i umiejętności oraz sprzętu wykorzystywanego w służbie. Parze prezydenckiej towarzyszył Szef BBN Paweł Soloch.(r.gajewski@sadeczanin.info Fot. R. Gajewski / Grzegorz Jakubowski KPRP

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedził dzisiaj Nowy Sącz
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, odwiedził dzisiaj Nowy Sącz. Para prezydencka przyjechała do naszego miasta, aby wziąć udział w obchodach 30. rocznicy powołania straży granicznej.


Dziękujemy za przesłanie błędu