Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
26/10/2022 - 10:05

Rozdali „powodziówki” dla sądeckich samorządów. Będą naprawiać to, co zniszczył żywioł

Do sądeckich samorządów trafiły kolejne środki na usuwanie skutków klęsk żywiołowych z 2021 i 2022 roku. Z tych pieniędzy naprawią m.in. drogi, które zniszczyły wezbrane górskie potoki.

Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, przekazał dobre informacje dla samorządów z terenu naszego województwa – wśród nich są sądeckie gminy. Do małopolskich samorządów trafi łącznie ponad 17 milionów złotych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

- Małopolska corocznie i wielokrotnie dotykana jest skutkami różnych zdarzeń takich jak powodzie i podtopienia. Szczególnie gminy położone w terenie górzystym, w dolinach potoków górskich mierzą się ze skutkami lokalnych anomalii atmosferycznych. Intensywne opady deszczu charakteryzują się tam bardzo gwałtownym przebiegiem. Małe górskie potoki w ciągu kilku minut stają się rwącymi rzekami powodującymi ogromne zniszczenia zarówno w mieniu mieszkańców, jak i w mieniu komunalnym – tłumaczył wojewoda.

O tym, jak ogromne zniszczenia mogą wyrządzić niepozorne potoki w górach przekonała się m.in. gmina Korzenna i Łososina Dolna. Te samorządy wciąż mierzą się ze skutkami wydarzeń z 2021 roku.

Powodziówki dla nowosądeckich gmin

Powodziówki trafią do 11 samorządów z terenu Małopolski. W powiecie nowosądeckim dofinansowanie objęło trzy gminy: Korzenną, Łącko i Łososinę Dolną.

Do łąckiego samorządu, kierowanego przez Jana Dziedzinę, trafiło 600 tysięcy złotych. Pieniądze pozwolą na wyremontowanie drogi gminnej w Czerńcu. Droga Czerniec – Na Sośnie została uszkodzona przez intensywne opady atmosferyczne w 2021 roku. Całe zadanie pochłonie około 750 tysięcy złotych.

Budżet Łososiny Dolnej zasili 400 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane na remont drogi gminnej w Stańkowej. Uszkodzona droga Stańkowa – Wola to również pokłosie powodzi błyskawicznej z 2021 roku. Wartość całego zadania wyniesie 550 tysięcy złotych. Naprawione zostanie około 300 metrów drogi.

O wydarzeniach z lipca 2021 roku pisaliśmy tutaj: Straty po powodzi w gminie Łososina Dolna liczą w milionach. Rozmowa z wójtem

To, co działo się w poprzednim roku mieszkańcy Korzennej zapamiętają na długo. Małe górskie potoki potrafiły uszkodzić mosty, zerwać drogi i zalać całe budynki. Samorząd – spośród trzech nowosądeckich gmin – dostał więc najwięcej środków z powodziówek, bo aż 1 559 520 złotych.

O ogromnych stratach po powodzi błyskawicznej w 2021 roku pisaliśmy tutaj: Powódź błyskawiczna w Korzennej przyniosła milionowe straty. Mieszkańcy czekają na pomoc

1,5 miliona złotych zostanie przeznaczone na odbudowę drogi Jasienna – Janczowa – Miłkowa. Mowa o odcinku o długości 1,8 kilometra. Samorząd już zapowiada, że przetarg na odbudowę drogi gminnej zostanie ogłoszony jak najszybciej.

– Z własnego budżetu nie bylibyśmy w stanie jej wyremontować – mówi Leszek Skowron, wójt Gminy Korzenna. Droga łączy trzy miejscowości i równocześnie dwie drogi powiatowe.

– Codziennie użytkują ją mieszkańcy tych trzech miejscowości, a także inni kierowcy, którzy korzystają z dróg powiatowych prowadzących w kierunku Tarnowa i Nowego Sącza – zaznacza wójt Skowron. Cała inwestycja pochłonie około 1 950 000 złotych.

Powodziówki dla limanowskich gmin

Do gminy Jodłownik (powiat limanowski), zarządzanej przez wójta Pawła Stawarza trafiło 2 088 000 złotych. Samorząd rozdzieli te pieniądze na realizację 5 zadań związanych z naprawą dróg.

Na liście przyszłych remontów znalazła się droga gminna w miejscowości Szyk. Za 600 tysięcy złotych (w tym 480 tysięcy z powodziówek) wyremontują odcinek „Szyk, Działy”, a za 510 tysięcy złotych (408 tysięcy dofinansowania) odnowią fragment „Szyk, Do Toporkiewicza”.

Remontu doczeka się też droga gminna w Wilkowisku – „Limanówka – Gacal”. Tu naprawią ponad 800 metrów drogi. Całość będzie kosztowała 650 tysięcy złotych. Gmina dostała ponad pół miliona złotych dofinansowania na to zadanie.

Mieszkańcy Wilkowiska będą też mieć wyremontowany fragment drogi gminnej „Zagórze – Płonka”. Tu naprawią około pół kilometra drogi za 370 tysięcy złotych (dofinansowanie z powodziówek wynosi 296 tysięcy złotych).

Ostatnie zadanie to remont drogi gminnej w Janowicach, na długości 620 metrów. Koszt tego zadania szacuje się na 480 tysięcy złotych. 384 złotych pokryje pomoc finansowa od państwa. Wszystkie wymienione powyżej drogi zostały uszkodzone wskutek intensywnych opadów deszczu w 2022 roku.

Powodziówki dla pozostałych gmin Małopolski

Rządowe środki trafią m.in. do gminy Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. Samorząd otrzyma 2 090 000 złotych na walkę ze skutkami powodzi błyskawicznej, która zniszczyła wiele dróg i budynków tego lata. Najbardziej ucierpiała miejscowość Ratułów.

Wezbrane górskie potoki płynęły drogami, a następnie przez miejscowości przeszła lawina błota. Widok po tych wydarzeniach był przerażający. Relację z tych wydarzeń można było znaleźć na naszym portalu: Potężna nawałnica przeszła przez Podhale. Zalane domy, zerwane drogi [FILM]

Powyżej można zobaczyć nagranie z Ratułowa 20 sierpnia 2022 roku, które udostępnił naszej redakcji wójt Marcin Ratułowski.

Pomoc w powiecie nowotarskim obejmie również gminę Ochotnicę Dolną (223 200 złotych z powodziówek). Poniżej pozostałe gminy z terenu Małopolski, do których trafią środki na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych:

  • Gromnik w powiecie tarnowskim – 976 000 złotych
  • Myślenice w powiecie myślenickim – 1 841 966 złotych
  • Pałecznica w powiecie proszowickim – 3 011 000 złotych
  • Szerzyny w powiecie tarnowskim – 2 760 000 złotych

([email protected], wideo: Marcin Ratułowski, fot. Małopolski Urząd Wojewódzki – Facebook, OSP Tęgoborze, UG Korzenna)







Dziękujemy za przesłanie błędu