Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
28/10/2019 - 01:15

Rozmowa dnia: dzieło odbudowy zamku winno być dziełem sądeczan

Odbudowa zamku królewskiego w Nowym Sączu z położeniem akcentu bardziej na pytanie - w jakiej formie. To jeden z „gorących” tematów, o którym mówi się w różnych ujęciach w wielu sądeckich środowiskach. O to chodziło prezydentowi Ludomirowi Handzlowi, który zainicjował dyskusję na ten temat.

Sądeczanie mogli zobaczyć kilka dni temu sporządzoną wizualizację zamku królewskiego, przedstawiającą stan faktyczny obiektu z 1616 roku. Jedni sądeczanie podpisują się pod pomysłem obiema rękami, ale są też i tacy mający odmienne zdanie na ten temat.

– Czy nie ma pilniejszych zadań w Nowym Sączu, które w pierwszej kolejności należy zrealizować – pytają.

Wstępem do przyszłej odbudowy ma być przygotowanie dokumentacji, a także przeprowadzenie prac archeologicznych niezbędnych do rozpoczęcia takiej inwestycji. Zadanie to powierzono Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego kierowanej przez Jarosława Suwałę.  Według prezydenta miasta rekonstrukcja zamku byłaby momentem przełomowym w historii miasta i wpłynęłaby znacząco na podniesienie atrakcyjności turystycznej Nowego Sącza.

Czy to właściwy czas na ogólnospołeczną dyskusję o odbudowie sądeckiego zamku?

- Jak najlepszy – uważa Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu. – Minął czas kampanii prezydenckiej. Mamy horyzont czasowy pełnej kadencji, czyli co najmniej cztery lata. Myślę, że w tym okresie możemy w tej materii dużo zdziałać.

Na barkach pracowników Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego spoczęło w pierwszej kolejności ustalenie stanu faktycznego, czyli tego co wiemy o sądeckim zamku, ustalenie jakimi dokumentami i informacjami na jego temat dysponujemy. Jest przygotowana wstępna wizualizacja, wykonane zostały kwerendy źródeł historycznych, do których udało się dotrzeć.

I co dalej?

Cała rozmowa z prezesem Jarosławem Suwałą w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe