Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
04/12/2019 - 07:35

Rozmowa dnia: z Sylwestrem Rękasem o zamku w Nowym Sączu

Zamek Królewski w Nowym Sączu ulegał wielu zniszczeniom m.in. w wyniku potopu szwedzkiego, pożarów, kryzysu gospodarczego i II wojny światowej. Twierdza wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w XIII wieku wciąż nie może doczekać się renowacji.

Wraca temat odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu

Budowla, zamiast być symbolem siły Nowego Sącza, jest synonimem historycznego kryzysu i upadku. Czy odzyska dawny blask i świetność?

W studiu TV Sądeczanin gościliśmy Sylwestra Rękasa, kierownika nowosądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat kolejnych planów remontu tego niezwykłego obiektu zabytkowego. - Mam nadzieję, że to się uda. Pracuję w archiwum kilkanaście lat, kolejny raz wraca temat odbudowy. Ciągle pojawiają się ludzie, zarówno w naszym oddziale, jak i w krakowskim, którzy szukają informacji na temat historii zamku.

Plany odbudowy trwają już długo, uległ całkowitej degradacji w XVIII wieku. Został kompletnie zrujnowany pod koniec II wojny światowej, wyleciał w powietrze. Wybuch zamku spowodował uszkodzenia także części miasta. Konserwator zabytków w naszej delegaturze oceni, jak ma przebiegać odbudowa - wyjaśnił Sylwester Rękas.

Jaki kształt przyjmie odbudowa zamku? Jakie funkcje będzie spełniał? Czy będzie przebudowany na wzór muzeum, a może dojdzie do rekonstrukcji historycznej ważnego punktu na szlaku kupieckim w kierunku Węgier? Pojawiły się również hipotezy o wybudowaniu przestrzeni edukacyjnej oraz zagospodarowania dziedzińca w celu rozrywkowym. Więcej w rozmowie na stronie Sądeczanin.info. Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)