Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
10/02/2024 - 19:30

“Ruda wrona orła nie pokona”. Antyrządowy protest na rynku w Nowym Sączu [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Płyta rynku przed sądeckim ratuszem wypełniła się sobotniego popołudnia przeciwnikami rządu Donalda Tuska. Nie brakowało różnego haseł, transparentów i okrzyków. Głos zabrali politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz członkowie “Solidarności”.

Protest w Nowym Sączu

Bardzo głośno było w piątek w Nowym Sączu o strajku rolników. Przybyli do miasta z całej okolicy. W sobotę również odbywał się protest. Tym razem wszystko działo się na rynku pod hasłem - „Wolni Polacy w Niepodległej Polsce".

Zorganizowany został przez Kluby Gazety Polskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, członków „Solidarności”, więźniów politycznych stanu wojennego oraz sądeckich posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprzeciwie wobec łamania podstawowych zasad konstytucji, praworządności w mediach publicznych, prokuraturze i wymiarze sprawiedliwości.

Na początek odśpiewany został hymn państwowy. - Tusk swoimi działaniami skutecznie zjednoczył środowiska prawicowe wokół Prawa i Sprawiedliwości, przynajmniej w Nowym Sączu - rozpoczął Andrzej Szkaradek, legenda sądeckiej “Solidarności”. - Koalicja zemsty 13 grudnia i Tusk niszczą ustrój demokratycznego państwa polskiego. Nie ma na to naszej zgody. Ostatnio przeszkadzają im nawet symbole Polski walczącej - mówił dalej.

Poseł Arkadiusz Mularczyk dziękował, że mieszkańcy zgromadzili się na rynku tak licznie. Tłumaczył, że Polska znalazła się w bardzo trudnym momencie swojej historii. Nie miał wątpliwości, że zagrożona jest nasza suwerenność i wolność. 

- Obserwujemy postępujące bezprawie, siłowe przejmowanie mediów czy prokuratury. Widzimy więźniów politycznych. Od 1989 roku nie było takiej sytuacji, żeby Ci, którzy walczyli z przestępczością i korupcją trafiali do więzienia. Dwóch parlamentarzystów, co do których sąd najwyższy stwierdził, że decyzja o ich wygaszeniu mandatów jest nieważna, nie zostali wpuszczeni do Sejmu. To są sytuacje bardzo niepokojące. Państwa obecność pokazuje, że nie ma na to naszej zgody - mówił Mularczyk. 

Patryk Wicher w swoim przemówieniu tłumaczył, że edukacja, to podstawa w wychowaniu dzieci i młodzieży. Jak wskazywał, rządzący chcą pozbawić ich dostępu do historii czy religii, którą mają zamiar wyrzucić ze szkół.

- Chcą żeby młodzież, która nie będzie robiła zadań, miała ograniczony dostęp do biologii, fizyki czy chemii. A wszystko żeby nie miała podstawowej wiedzy. Nie możemy pozwolić na zniszczenie polskich dzieci i młodzieży. Oni muszą mieć wiedzę - nie ma wątpliwości poseł Wicher.

Przeciwnicy rządu przed ratuszem w Nowym Sączu

Wszystkim obecnym dziękowała za przyjście również poseł Barbara Bartuś. Podkreślała, że Polacy muszą być razem. W swoim wystąpieniu mówiła o hejcie, który jest powszechnie obecny w internecie. Jako przykład podała Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Pod relacją na jej profilu facebookowym pojawiły się wulgarne komentarze.

- Dzieci pięknie śpiewały “Mazurka Dąbrowskiego”, “Rotę” czy “Boże coś Polskę” i pod tym pojawiał się hejt. Nie możemy na to pozwolić. Przeciwstawiajmy się temu, ale kulturalnie i z uśmiechem. Za ten właśnie uśmiech dzisiaj dziękuję państwu - przemawiała poseł Bartuś, mówiąc również chociażby o dużym zagrożeniu dla młodych ludzi, które niesie za sobą tabletka “dzień po”.

Głos zabrał także Krzysztof Kotowicz, wiceprzewodniczący małopolskiej “Solidarności”. - Nie wolno nam stać z boku. Mamy prawo, a nawet obowiązek mówić jakiej Polski chcemy obecnie oraz dla przyszłych pokoleń. Chcemy żeby była sprawiedliwa i bezpieczna, oparta na wartościach zapisanych w preambule NSZZ “Solidarność” - tłumaczył.

W proteście wzięło udział wielu mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych gmin. Płyta rynku przed ratuszem była szczelnie wypełniona. Pojawili się również sądeccy radni PiS. Uczestnicy skandowali różnego rodzaju hasła m.in. “tu jest Polska”, “ruda wrona orła nie pokona”, “bądźmy razem”, “precz z komuną” czy “raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”. 

Na transparentach mogliśmy z kolei przeczytać chociażby “dawniej Moskwa, dziś Bruksela suwerenność nam zabiera”, “wolni Polacy w niepodległej Polsce”, “Republika - prawda i tlen, kłamie i smrodzi nas TVN”, “Nie chcieliście kaczki z kotem, macie Donalda z sierpem i młotem”.

Manifestacja trwała nieco ponad godzinę. Relacja znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Mateusz Pogwizd)

Marsz Wolnych Polaków - antyrządowy protest w Nowym Sączu
Płyta rynku przed sądeckim ratuszem wypełniła się sobotniego popołudnia przeciwnikami rządu Donalda Tuska. Nie brakowało różnego haseł, transparentów i okrzyków.


Dziękujemy za przesłanie błędu