Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
29/09/2020 - 09:00

Rytro: będzie rezolucja rady w sprawie tirów w Dolinie Popradu? Sesja LIVE

Obrady dzisiejszej sesji w Rytrze skupiać się będą przede wszystkim wokół tranzytu tirów w Dolinie Popradu w ślad za przebudową DK 87. Radni chcą przyjąć rezolucję w sprawie zablokowania projektu.

To bardzo ważna rezolucja, bo choć władze gminy Rytro – podobnie jak te z Piwnicznej-Zdroju, Starego Sącza i Muszyny – uważają przebudowę DK 87 w Dolinie Popradu za niezbędną dla rozwoju turystycznego regionu, to absolutnie nie zgadzają się na utworzenie korytarza transportowego dla tirów. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji Cztery gminy i jeden głos w sprawie obwodnicy Piwnicznej-Zdroju i tranzytu

Dla Rytra ta inwestycja to jednocześnie jedyna szansa na budowę chodnika przy krajówce m.in. dla sołectwa Obłazy Ryterskie.

Podobne stanowisko mają sami mieszkańcy czego wyrazem są publiczne protesty – jeden, który już się odbył w Piwnicznej-Zdroju i kolejny - właśnie zapowiadany - w Starym Sączu. Tylko czy jest szansa na pogodzenie interesów lokalnych władz samorządowych, lokalnych społeczności z dążeniami polskich i słowackich władz do uruchomienia na przejściu Piwniczna-Zdrój – Mniszek ciężarowego przejścia granicznego? Jak pogodzić te dwa stanowiska? Przypomnijmy, że rząd polski i słowacki już w 2004 roku podpisały porozumienie w tej sprawie a pierwszym krokiem do jego realizacji była budowa nowego mostu granicznego na Popradzie.

Zobacz też: Rytro i Barcice: nie dla tirów, ale co z chodnikiem i niebezpiecznymi zakrętami?

Kolejny ważny punkt sesji będzie dotyczył przyjęcia do budżetu 500 tysięcy złotych, które gmina Rytro otrzymała od rządu w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Przy okazji władze gminy przedstawią radnym informacje, na co konkretnie te środki zostaną przeznaczone. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu