Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
30/10/2023 - 09:25

Rytro: za oczyszczalnię trzeba zapłacić wcześniej. Co zrobią radni? Sesja LIVE

Najważniejsze punkty dzisiejszej sesji w Rytrze? Zmiany w budżecie, wybór ławników i raport o funkcjonowaniu placówek oświatowych.

W Rytrze, podobnie zresztą jak w Kamionce Wielkiej, radni wybiorą ławników do dwóch sądów: okręgowego i rejonowego w Nowym Sączu na lata 2024 – 2027. Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ławnikami mogą być osoby posiadające obywatelstwo polskie i korzystające z pełni praw cywilnych i obywatelskich, które ukończyły 30 lat a nie przekroczyły 70, mają wykształcenie co najmniej średnie, są zatrudnione, prowadzą działalność gospodarczą lub mieszkają w miejscu kandydowania co najmniej od roku a dodatkowo mają nieposzlakowaną opinię. Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.

- U nas mamy czterech kandydatów a musimy wybrać troje. Wszyscy kandydaci mają już doświadczenie, byli już ławnikami – wyjaśnia wójt Jan Kotarba. 

Dworce Doliny Popradu: piękne, ale niefunkcjonalne? Czego im brak?

Przejdźmy do zmian w budżecie. – Tych zmian jest pod koniec roku sporo, ale większość z nich to zmiany porządkowe jak choćby uwzględnienie dotacji w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Jedna zmiana dotyczy przesunięcia środków na modernizację ścieków. Mieliśmy ten wydatek zaplanowany na przyszły rok, ale wykonawca jest z pracami mocno przed harmonogramem, tym samym wypłacimy mu te pieniądze już w tym roku – informuje wójt a my dodajmy, że za roboty gmina płaci według wcześniej ustalonych terminów w ślad za realizację kolejnych etapów.

- Na poprzedniej sesji taką samą uchwałę podejmowaliśmy w sprawie środków na przebudowę szkoły bo i tu wykonawca sporo prac zrobił przed czasem – dodaje gospodarz gminy.

Modernizacja oczyszczalni będzie kosztować w sumie 8 400 000 zł z czego 7 980 000 zł do dotacja, którą Rytro otrzymało z Polskiego Ładu. Całość ma być gotowa w kwietniu 2024 roku. 

Rytro: robi wrażenie! Tak będzie wyglądać podstawówka po remoncie. Ile to będzie kosztować?

Dziś też dyrektor szkoły i przedszkola, jedynych dwóch ryterskich placówek oświatowych, przedstawią raport o ich funkcjonowaniu. To punkt, który zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie, w końcu wydatki na oświatę pochłaniają lwią część ryterskiego budżetu. Więcej na ten temat w osobnej publikacji

Dodajmy tylko na zakończenie, że tylko na oświatę Rytro zarezerwowało w tym roku aż 7 988 521,66 zł, co przy uchwalaniu budżetu stanowiło 28,83 procent planu wydatków ogółem. Utrzymanie szkoły ma pochłonąć 5 259 789,38 zł. Na potrzeby przedszkola zabezpieczono z kolei 1 888 755 zł. 117 369 zł ma kosztować zabezpieczenie prawidłowego funkcjonowania świetlic szkolnych. 15 000 zł samorząd zabezpieczył na dowożenie do szkół dzieci niepełnosprawnych ze swojego terenu. Dziś radni dowiedzą się, jak te szacunki mają się do rzeczywistości.

By obejrzeć transmisję z sesji wystarczy kliknąć w zdjęcie powyżej. 

([email protected] Fot.: ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu