Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
04/09/2019 - 11:30

Rząd dał 400 tys. złotych na zakup karetki dla Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe otrzymało czterysta tysięcy złotych na zakup nowej karetki pogotowia. Pieniężny podarunek – niespodziankę przywiozła dzisiaj do Nowego Sącza wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu została podpisana umowa o przekazaniu dofinansowania.

Nowy ambulans dla sądeckiego pogotowia zostanie zakupiony w ramach rządowego programu wymiany ambulansów.

- Nowe karetki są niezwykle potrzebne. One warunkują czas dojazdu do pacjenta – mówi wiceminister Józefa Szczurek – Żelazko. – Dlatego sprawny transport jest niezwykle istotny. Decyzję o przekazaniu tej dotacji na zakup ambulansów podjął premier Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczyła pani wiceminister obecny rząd od kilku lat konsekwentnie rozwija program ratownictwa medycznego.

- Realizujemy konkretne projekty, zmieniamy system ratownictwa po to, aby był bardziej przyjazdy, bardziej dostępny dla pacjentów w stanie zagrożenia życia. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy program wspierający Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Ponad 100 SOR – ów otrzymało dofinansowanie na zakup specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu pacjenci trafiający na SOR-y są profesjonalnie zabezpieczeni – dodaje wiceminister zdrowia. 

Program dofinansowania zakupu ambulansów wpisuje się w program państwowego systemu ratownictwa medycznego. Od 1 kwietnia br. w Polsce funkcjonują jedynie publiczne zespoły ratownictwa medycznego.

Na program wymiany ambulansów w budżecie państwa zabezpieczono 80 mln złotych. W ramach tych środków zostanie zakupionych dwieście ambulansów, które zostaną rozdysponowane między podmiotami leczniczymi świadczącymi te usługi. Dofinansowanie trafia do podmiotów medycznych posiadających dużo karetek, które mają już ponad sześć lat.

- Karetki pogotowia bardzo szybko się zużywają, szczególnie w takim terenie, jaki jest tutaj – mówi wiceminister. – Samochody pięcioletnie, albo sześcioletnie już są bardzo wyeksploatowane. Dlatego też potrzeby są nieustanne. Wymiana taboru odbywa się sukcesywnie.

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe, oprócz karetki, na zakup, której przywiozła pieniądze wiceminister, wzbogaci się również o drugą nową karetkę. Jest to ambulans, na który złożyli się: wojewoda małopolski (100 tys. złotych). Do tej karetki dołożyły się również samorządy lokalne i sponsorzy – miasto Nowy Sącz, Podegrodzie, Nawojowa, Grybów, (łączna kwota 110 tys. zł.), Starostwo Powiatowe (100 tys.) w Nowym Sączu i fundusz pogotowia.

- Ogromnie się cieszę, że dostaliśmy 400 tysięcy złotych dofinansowania z puli rządowej na zakup nowego ambulansu – mówi Bożena Hudzik, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego. – Jest to wspaniały prezent. Bardzo serdecznie dziękujemy za przyznaną dotację.

Karetka, która zostanie zakupiona z rządowych pieniędzy będzie miała na wyposażeniu co najmniej nosze samojezdne. Pozostały sprzęt medyczny zostanie przełożony do niej z karetek, które będą wycofywane z użytkowania.

Sądeckie Pogotowie będzie jak najszybciej ogłaszało przetargi na zakup ambulansów. Dyrektor Hudzik przyznaje, że chciałaby, aby jeden z tych ambulansów był z napędem na cztery koła.

- W jednej z podstacji mamy takie zapotrzebowanie – dodaje dyrektor Hudzik. – Marzeniem chyba każdego dyrektora pogotowia jest, aby mógł w ciągu jednego roku kupić dwa ambulanse.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu