Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
19/06/2020 - 20:00

Sądecczyzna pod wodą. Podtopione budynki, zalane drogi [WIDEO]

W samo południe nad Sądecczyzną przeszła burza z intensywnymi opadami deszczu. Wystarczyło kilkadziesiąt minut żeby ulice Nowego Sącza zamieniły się w potoki. Strażacy niemal co chwilę odbierali telefony od mieszkańców, którzy potrzebowali pomocy.

Sądeccy strażacy mieli dzisiaj pełne ręce roboty. Do tej pory interweniowali już blisko trzydzieści razy. Najwięcej zgłoszeń mieli od mieszkańców Nowego Sącza, którzy potrzebowali pomocy.

Na ulicy Nawojowskiej zalana została droga pod wiaduktem. Przez kilka godzin ruch pojazdów w tym miejscu był wstrzymany. Na ulicy Juranda zalana została posesja przy budynku mieszkalnym. Z kolei na ul. Zawiszy Czarnego strażacy wypompowywali wodę z piwnic w budynkach mieszkalnych. 

Zobacz też Nawałnica nad Sądecczyzną. Podtopione budynki, powalone drzewa, ulice pod wodą

Na ulicy Jagiellońskiej woda zalała pomieszczenia w szkole. Do podobnej sytuacji doszło na ulicy Jana Pawła II, gdzie zalana została świetlica. Straży interweniowali również na ulicy Żółkiewskiego i Nawojowskiej. Tam wypompowywali wodę z piwnic.

Na ulicy Górki Zawadzkie zalana została posesja przy budynku mieszkalnym. Do identycznego zdarzenia doszło na ulicy Granicznej. Z kolei na ul. Jana Pawła II zalane zostały garaże, a na Grunwaldzkiej piwnica w budynku mieszkalnym.

Bardzo niebezpiecznie było także na ulicy Wita Stwosza, gdzie potok Dąbrówka zaczął wylewać się na drogę. Omal nie doszło tam do tragedii. Jeden z interweniujących na tej ulicy strażaków nagle wpadł do wody. Na szczęście jego koledzy strażacy, którzy widzieli całe zdarzenie, natychmiast pośpieszyli mu z pomocą. Mężczyzna trafił pod opiekę załogi pogotowia ratunkowego, ale na szczęście nic poważnego mu się nie stało.

- Sytuacja na tej ulicy powtarza się co rok, ponieważ potok nie jest uregulowany. Jak długo mamy jeszcze czekać na działania miasta - napisał na jednym z portali społecznościowych zdenerwowany mieszkaniec.

Strażacy wiele razy interweniowali także w podsądeckich gminach. W Gołkowicach Górnych woda zalała garaże i piwnicę kościoła, w Maszkowicach posesję przy budynkach mieszkalnych, a w Rożnowie dom. W Podegrodziu, Moszczenicy i Podrzeczu woda z potoku wylała na drogę i uniemożliwiła kierowcom przejazd. Bardzo trudna sytuacja była również w Ropie w powiecie gorlickim, gdzie woda zalała drogę i pobliskie posesje.

RG r.gajewski@sadeczanin.info Film M. Grzyb, D. Wójcik, Fot. Ł. Wiewiór, P. Dobosz

Nawałnica nad Sądecczyzną. Podtopione budynki i powalone drzewa
Nad Sądecczyzną przeszła w czwartkowe popołudnie gwałtowna burza z intensywnymi opadami deszczu. Nawałnica najbardziej dała się we znaki mieszkańcom gminy Łososina Dolna i Gródek nad Dunajcem. To właśnie do tych gmin strażacy najczęściej byli wzywani.


Dziękujemy za przesłanie błędu