Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
21/01/2024 - 15:20

Sądeczanie stoją przed kolejną podwyżką? Co z cenami za wodę i odbiór ścieków? [WIDEO]

Ceny wody oraz odbioru ścieków w Nowym Sączu nie były w Nowym Sączu podwyższane od 2021 roku. Ceny energii elektrycznej czy chociażby gazu poszły w górę, a opłaty za pobór wody i odbiór ścieków komunalnych od tego czasu kształtowały się na tym samym poziomie. Czy mieszkańcy Nowego Sącza muszą przygotować się na większe opłaty za wodę oraz ścieki?

Obowiązująca obecnie taryfa za wodę oraz odbiór ścieków komunalnych dla mieszkańców Nowego Sącza została ustalona w 2021 roku i nadal obowiązuje, ale…No właśnie. Taryfy obowiązują trzy lata.

- Stąd teraz mamy ostatni dwunastomiesięczny okres jej obowiązywania – powiedział „Sądeczaninowi” Tadeusz Frączek, prezes spółki Sądeckie Wodociągi.

Spółka już półtora roku temu, w związku rosnącymi wtedy cenami energii elektrycznej oraz cenami gazu, a także z istotnym wzrostem stóp procentowych zwróciła się do regulatora o korektę obowiązującej taryfy.

- Był to kwiecień 2022 – dodaje nasz rozmówca. – Aplikowaliśmy o zmianę taryfy, kiedy wiedzieliśmy, że wszystko się zmieniło. – Nowe taryfy dostaliśmy od RZGW w Krakowie (obecnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – przyp. red.), natomiast prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel doszedł do wniosku, że te ceny są niewłaściwe. Nie wyraził na nie zgody i w ramach swoich uprawnień zawetował te ceny. Natomiast nie oznacza to, że ceny za wodę oraz odbiór ścieków nie zmienią się.

Trzeba mieć świadomość, że przedsiębiorstwa wodociągowe, a taką jest spółka Sądeckie Wodociągi nie mają prawa dowolnie ustalać sobie cen za dostarczanie wody i odbiór ścieków komunalnych. Każde takie przedsiębiorstwo występując o zmianę taryfy cen za wodę oraz ścieki musi przedstawić regulatorowi bardzo drobiazgową kalkulację z czego te ceny mają wynikać. Jak mówi prezes Frączek to precyzyjnie wynika z wyliczeń, które są oparte o wielkość sprzedaży, o koszty ponoszone przez spółkę Sądeckie Wodociągi. Te jak zaznaczył nasz rozmówca, od momentu, gdy on zaczął kierować spółką są umiejętnie, jak to określił, dławione.

- Nie da jednak oszczędzać bez końca – dodał prezes Frączek. – Konsekwencją braku zmiany taryf było zablokowanie w 2023 roku procesu inwestycyjnego. – zauważa prezes Frączek.

Jak wynika z rozmowy z szefem Sądeckich Wodociągów w 2024 roku planowane są podwyżki cen wody i odbioru ścieków komunalnych dla mieszkańców Nowego Sącza.

- Tak – mówi jasno prezes Frączek.

W jakiej wysokości będzie to podwyżka?

- Szacuje, że będzie to przedział między 10, a 20 proc. – wyjaśnia Tadeusz Frączek. – Na pewno będzie to więcej niż 10 procent. Do tej pory aplikowaliśmy o 10 proc., ale to się zmieniło, bo musimy również uwzględnić koszty wynagrodzeń pracowników spółki ze względu na podniesienie poziomu płacy minimalnej. Musimy to wszystko dokładnie policzyć.

Prezes Frączek w rozmowie z „Sądeczaninem” zaznaczył, że mieszkańcy naszego regionu nigdy nie będą mieli tak niskich cen wody oraz cen za odprowadzanie ścieków, jak są w dużych aglomeracjach miejskich. Dlaczego?

Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedź w materiale filmowym. – Polecamy rozmowę z prezesem Tadeuszem Frączkiem.

([email protected], fot. Sądeckie Wodociągi.), c Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu