Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
08/04/2019 - 14:15

SP nr 3 Nowy Sącz: dziś od podwyżek ważniejsza jest godność nauczycieli

Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Sączu również przyłączyła się – w większości – do strajku nauczycieli. Ale i tu przedszkole działa normalnie a opiekę nad uczniami sprawują ci nauczyciele, którzy udziału w strajku nie biorą i oddali się do dyspozycji dyrekcji. sami nauczyciele nie kryją, że dziś już od podwyżek ważniejsza jest dla nich godność ich zawodu.

Jak nas poinformowała wicedyrektor SP nr 3 Ewa Bogdańska o godzinie 9. Było wiadomo, że do strajku przystąpiło 25 nauczycieli.

Zobacz też: Nowy Sącz: Zrobili to! Strajk w wielu szkołach [AKTUALIZACJA]

Nastroje protestujących? Szefowa "trójkowego" komitetu Joanna Kotlicka nie ukrywa, że po tym, jak rząd odniósł się do protestów rolników, jak błyskawicznie zareagował finansowo na ich postulaty nauczyciele czują się postawieni w dalszym rzędzie niż świnie i krowy, o których najgłośniej mówili rolnicy. Teraz dla strajkujących nauczycieli ważniejsze jest zachowanie godności, walka o status zawodu niż postulaty dotyczące wynagrodzenia.

Zakulisowo nauczyciele nie ukrywają, że program „krowa plus” – nazwa obecnie najpopularniejsza w Internecie – to dla nich prawdziwy policzek. Są zniesmaczeni sposobem, w jaki przedstawia się ich obecną sytuację. Szczególnie w kontekście wynagrodzenia i czasu pracy. Według nich słynne „osiemnaście godzin” tygodniowo zupełnie nie przystaje do rzeczywistości. Podkreślają, że nikt, kto nie ma bezpośrednio kontaktu z tym zawodem – choćby w postaci nauczycieli w rodzinie – zupełnie nie uświadamia sobie, że coraz więcej nauczycieli żeby uzbierać te osiemnaście godzin do etatu musi pracować w dwóch, trzech a w skrajnych przypadkach nawet w czterech placówkach co wiąże się z udziałem w tyluż radach pedagogicznych, codziennymi dojazdami między różnymi placówkami itp.

Nauczycieli boli też, jak bardzo – m.in. za pośrednictwem mediów – Polacy są antagonizowani, jak zmanipulowany jest przekaz medialny odnośnie ich postulatów. A najbardziej przykre jest to, jak mocno tej manipulacji poddają się rodzicie.

Szczegóły w materiałach filmowych.

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe