Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
03/07/2020 - 13:35

Stary Sącz wyda miliony z tarczy na „odmrożenie” oświetlenia

Ponad 6,7 mln złotych z tarczy antykryzysowej uruchomionej przez rząd, to kwota którą uzyskał Stary Sącz. Pozwoli ona na zniwelowanie skali ubytków związanej z zamrożeniem gospodarki, ale jak podkreślał na ostatniej sesji burmistrz Jacek Lelek - dzięki tym pieniądzom uda się jeszcze w tym roku zrealizować kilka wyczekiwanych przez mieszkańców gminy przedsięwzięć. W tym „odmrozić” projekt budowy oświetlenia. Gdzie dokładnie?

Zobacz też: Stary Sącz: burmistrz Jacek Lelek dostał absolutorium jednogłośnie

- Coś państwu powiem, dziękując wysokiej radzie, za to, że ta kwota jest tak wysoka. Bo jakbyście sobie porównali kwoty w innych gminach na terenie Sądecczyzny, nawet kwotę naszego młodszego, wyrośniętego brata, to jest tu powód do dumy – mówił na wstępie Jacek Lelek.
– Dlaczego? Dlatego, że ta kwota wynika z dwóch takich głównych przesłanek: wielkości inwestycji zaplanowanych w budżecie gminy na rok 2020 oraz zasobności gminy, czyli dochodów podatkowych w przeliczeniu na mieszkańca. My – jak państwo świetnie wiecie – te wydatki mamy ogromne, bo też ogromny jest rozmach inwestycyjny, który w tej chwili realizujemy – ponad 50 milionów złotych jest przeznaczonych w budżecie na inwestycje a gmina, jeśli chodzi o dochody podatkowe, ciągle nie należy. (…) Ten splot okoliczności sprawił, że mamy naprawdę bardzo wysokie dofinansowanie – 6 milionów 700 tysięcy – komentował dalej podkreślając, że decyzje o inwestycjach podejmowała również rada, więc i radnym społeczność starosądecka powinna być wdzięczna w tej sytuacji.

Zobacz też: Jeśli ta leciwa tama zawiedzie, kilkadziesiąt domów zaleje woda!

Teraz najważniejsze. Na co te środki zostaną wydane? Tak jak wspomnieliśmy już zniwelują one ubytek dochodów związany z umorzeniami podatków i opłat dzierżawnych dla przedsiębiorców, którzy zanotowali spadek dochodów z powodu epidemii COVID-19. W konsekwencji gmina będzie mogła ze spokojem realizować zawieszone w konsekwencji projekty:
- oświetlenie drogi powiatowej w Moszczenicy Wyżnej – ponad 229 tys. zł
- budowa oświetlenia drogi gminnej do Bielaków w Moszczenicy Wyżnej – ponad 27 tys. zł
- budowa oświetlenia drogi gminnej w Barcicach Dolnych (tzw. droga Zielona) – ponad 147 tys. zł
- budowa parkingu przy Szkole Podstawowej w Gołkowicach Górnych – ponad 678 tys. zł.

Szczegóły i terminy realizacji przedsięwzięć w materiale filmowym.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: prt sc transmisja z Sesji Film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu