Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
25/03/2023 - 18:00

Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy jest ewenementem w skali kraju. Były podziękowania i wyróżnienia [ZDJĘCIA]

W Niskowej odbyło się w sobotę walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy. Do DW Casablanka przyjechali działacze, związani ze stowarzyszeniem od momentu, gdy w terenie zaczęły tworzyć się pierwsze koła KWP i ci, którzy są ich członkami od niedawna.
Dzisiejszy zjazd był okazja, by podsumować dotychczasowe osiągnięcia kas na przestrzeni ćwierćwiecza, wyznaczenia nowych kierunków rozwoju stowarzyszenia oraz nagrodzenia działaczy i członków wyróżniających się kół KWP, które miały największe osiągnięcia w 2022.

Kasa Wzajemnej Pomocy to absolutnie niezwykłe przedsięwzięcie, które istnieje nieprzerwanie od ponad ćwierć wieku. Stowarzyszenie pomaga osobom, które potrzebują wsparcia finansowego, udzielając im nieoprocentowanych pożyczek. W minionym 2022 roku kapitał kas przekroczył już 2,8 mln zł, a ciągły obrót tymi środkami pozwolił na udzielenie w ubiegłym roku 1067 pożyczek o łącznej wartości 3,5 mln złotych. 

Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy wkroczyło już w dwudziesty szósty rok działalności. Liczy 27 kół gminnych w teren, obejmującym już nie tylko Sądecczyznę czy powiaty nowosądecki, limanowski, gorlicki, nowotarski, ale całą Małopolskę.

Do tej pory stowarzyszenie udzieliło 55 899 pożyczek na łączną wartość 91 milionów 197 tysięcy 898 złotych. Trzeba przyznać, że te liczby są naprawdę imponujące! Aktualnie w kołach gminnych Stowarzyszenia skupionych jest około 2500 członków, którzy wzajemnie pożyczają sobie pieniądze. 

Warto zaznaczyć, że Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy działa od 1997 roku. Swoją działalność opiera na doświadczeniu zaczerpniętym z tradycji polskiego ruchu spółdzielczości finansowej. Ruch ten rozwinął się u schyłku XIX wieku, a jego ideą była wzajemna pomoc oparta na solidaryzmie społecznym.

W XXVI zjeździe Kas Wzajemnej Pomocy wzięli udział goście specjalni: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, poseł Jan Duda, były poseł Andrzej Czerwiński, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, a także wójt Jan Kotarba i inni samorządowcy. Nie zabrało oczywiście działaczy Kas Wzajemnej Pomocy, funkcjonujących w terenie.

- To już ćwierć wieku funkcjonowania Stowarzyszenia KWP – rozpoczął Zygmunt Berdychowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia. – To lata działania wyjątkowej instytucji, lata trudu wyjątkowych ludzi. Bardzo się cieszę, że możemy w tę wyjątkową sobotę w Niskowej, mojej wsi dokonać podsumowania popandemicznego. Ostatnie lata, znaczone pandemią nie pozwoliły nam spotykać się w takim bardzo licznym gronie, jak dziś.

Jak zaznaczył prezes Zygmunt Berdychowski to czym jest dzisiaj Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy, to, co udało się dokonać jest wynikiem gigantycznej pracy działaczy, ludzi działających w kołach gminnych Stowarzyszenia KWP w terenie.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Stowarzyszenie Kasa Wzajemnej Pomocy jest ewenementem w skali kraju. Były podziękowania i wyróżnienia [ZDJĘCIA]
Do Domu Weselnym Casablanka w Niskowej odbyło się w sobotę walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Kasa Wzajemnej Pomocy. Przyjechali działacze, związani ze stowarzyszeniem od momentu, gdy w terenie zaczęły tworzyć się pierwsze koła KWP i ci, którzy są ich członkami od niedawna. Dzisiejszy zjazd był okazja, by podsumować dotychczasowe osiągnięcia kas na przestrzeni ćwierćwiecza, wyznaczenia nowych kierunków rozwoju stowarzyszenia oraz nagrodzenia działaczy i członków wyróżniających się kół KWP, które miały największe osiągnięcia w 2022.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu