Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
06/10/2017 - 12:45

Teletydzień: W tym tygodniu jesteśmy wyjątkowo kulturalni [WIDEO]

Jak minął tydzień w obiektywie kamery TV Sądeczanin? Przede wszystkim kulturalnie a gdy do tego dołoży się szczyptę człowieczeństwa i empatii i porcję szansy na świeże powietrze, to wychodzi, że to był całkiem dobry tydzień.

Żydzi na stałe wpisali się do historii Nowego Sącza. Jedni mówią „źle”, drudzy mówią „dobrze”, ale historii nie da się i nie powinno się przerabiać niezależnie od nastoi politycznych czy koniunktury. O tym jak głęboki jest ślad Żydów w całych wiekach polskiej historii przypomnieli sądeczanom muzealnicy na kółkach z pierwszej prywatno-publicznej instytucji tego typu, czyli Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. A tak przy okazji: Wiecie, że na przykład słowo: belfer ma swoje w języku jidysz? Jakie inne zapożyczyliśmy od naszych danych sąsiadów?

Zobacz też: Teletydzień: Wizja powodzi, mosty, stadion - wszystko na WIDEO

Nowosądecka publiczność mogła spotkać się z wybitną polską aktorką Anną Seniuk. Aktorka wstąpiła spektaklu "Łysa Śpiewaczka" u boku między innymi Artura Żmijewskiego i Ewy Wiśniewskiej, w reżyserii Macieja Prusa. Następnie spotkała się z mieszkańcami Nowego Sącza w "Rozmowach Kameralnych", gdzie doszło do wielu ciekawych dyskusji. A wszystko to w ramach trwającego właśnie Jesiennego Festiwalu Teatralnego organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu.

470 osób: mieszkańców Heleny i Rdziostowa, którzy nie zgadzają się ze sposobem funkcjonowania dwóch zakładów budowy dróg przy ul. Jagodowej, czyli PRDM-u i ZBD ma powód do satysfakcji – Urząd Miasta uznał, że przeglądy ekologiczne wykonane przez właścicieli firm na zlecenie prezydenta Ryszarda Nowaka były niezgodne z jego wymogami i z obowiązującymi przepisami. Co teraz?

Zobacz też: Teletydzień: ciepłe i niezgodne z prawem posadki, muzyczny ogień i parking jak ta lala [WIDEO]

Organizatorzy tegorocznej edycji Jesiennego Festiwalu Teatralnego  przygotowali dla miłośników sztuki nie tylko atrakcje spektaklowe. Nowosądeczanie mogą podziwiać specjalną wystawę fotografii z okazji 95. rocznicy Teatru Robotniczego, a także wysłuchać dwóch koncertów.

Aż 26 szkół włączyło się w akcję "Gramy dla Tomka". Przedstawiciele podstawówek, gimnazjów oraz placówek ponadgimnazjalnych uczestniczyli w turnieju streetball na sądeckim rynku, połączonym ze zbiórką funduszy na rehabilitację Tomasza Brzeskiego, kontuzjowanego sportowca. Akcję zainicjowała „Samochodówka", a jej koordynatorem był Jacek Kmiecik.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)