Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
28/12/2022 - 09:00

Uchwalają budżet Rytra na 2023. Sesja LIVE [WIDEO]

Dziś radni Rytra uchwalają budżet Rytra na 2023 rok. Co z tego będą mieli mieszkańcy? Jak radni popatrzą na konieczność dołożenia z budżetu 2022 środków na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu śmieciowego samorządu?

Zobacz też: Jak wypadają dni wolne od pracy w 2023 roku? Można mieć 62 dni urlopu!

Gdy kilka tygodniu o planach finansowych ryterskiego samorządu rozmawialiśmy z wójtem Janem Kotarbą, ten bez owijania w bawełnę zastrzegał: – O 3 miliony złotych wzrosły nam koszty bieżącego utrzymania gminy. Składają się na to zdecydowanie wyższe ceny prądu, gazu, kosztów pracowniczych a przede wszystkim bieżącego utrzymania dróg. Wydamy na to wszystko o 3 miliony więcej niż w roku obecnym.

Mimo to, przede wszystkim dzięki dofinansowaniom pozyskanym z Polskiego Ładu ta maleńka gmina już szykuje się do realizacji naprawdę imponujących inwestycji. Już jest rozstrzygnięty przetarg na budowę nowej oczyszczalni ścieków. Przyszły rok obracał się będzie wokół dopięcia projektu i pozyskania niezbędnych uzgodnień oraz zgody na budowę.

Zobacz też: Dołożą z budżetu, ale nie chcą robić podwyżek. O śmieciach w Rytrze

W 2023 roku znów wiele milionów pójdzie na inwestycje oświatowe a dokładniej w remont i modernizację jedynej ryterskiej szkoły. - Chcemy wyburzyć dzisiejszą salę gimnastyczną i przylegające do niej przybudówki, w tym pomieszczenia, które kiedy służyły za mieszkania dla nauczycieli. W zamian wybudujemy nową salę zapleczem i dobudujemy kolejne skrzydło szkoły z sześcioma salami lekcyjnymi i windą. Pozostałą część szkoły gruntownie wyremontujemy razem z wymianą dachu – wylicza Kotarba.

Do tego ruszy budowa pełnowymiarowego boiska do piłki ręcznej, w którym mieszczą się bez problemu wszystkie pozostałe boiska pełnowymiarowe do koszykówki i siatkówki. Powstanie też bieżnia z prawdziwego zdarzenia.

Dziś przesądzi się też temat modernizacji kolejnych dróg gminnych. Do tego radni po raz kolejny pochylą się nad tematem skargi złożonej przez udziałowców Wspólnoty Gruntowej w Młodowie, którzy z użytkowników chcą zostać pełnoprawnymi właścicielami ziemi i żądają od gminy unieważnienia decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w tej sprawie jeszcze z 1964 roku. Radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji uznała, że – zgodnie z właściwością sprawy – temat powinno rozstrzygnąć starostwo.

Czy radni przyjmą – oceniony pozytywnie przez Regionalną Izbę Obrachunkową – projekt budżetu bez zastrzeżeń? Czy zgodzą się na dopłatę do śmieci a jednocześnie utrzymanie dotychczasowych stawek?

By obejrzeć transmisję z sesji wystarczy kliknąć w zdjęcie powyżej. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu