Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
15/08/2019 - 19:10

W święto Wojska Polskiego działo się w Miasteczku Galicyjskim [FILM, ZDJĘCIA]

Dziedziniec Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu opanowali żołnierze z różnych jednostek wojskowych z całej Małopolski. Tu i tam stanęły pojazdy wojskowe, rozłożono specjalistyczny sprzęt wojskowy. Pistolety, karabiny i inne wyposażenie można było wziąć do ręki, posmakować pysznej grochówki z kuchni polowej, porozmawiać z żołnierzami.

Działo się dzisiaj w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, działo. To właśnie tam zorganizowano wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego. W południe rozpoczął się tam piknik patriotyczny "Wierni Polsce, organizowany przez Fundację "Żyj aktywnie", Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Polskie Towarzystwo Historyczne O/Nowy Sącz przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej i miasta Nowego Sącza.

W Miasteczku Galicyjskim prezentowane były dzisiaj pojazdy i sprzęt wojskowy m.in. nowoczesne polskie i amerykańskie drony. W nomenklaturze wojskowej to bezpilotowe środki rozpoznawcze. Drony są wyposażone w kamery, które pracują nie tylko w dzień, ale także w nocy. Są na wyposażeniu sił lądowych.

Stoiska, na których prezentowany był sprzęt wojskowy były dosłownie oblegane. Podobne oblężenie przeżywały stanowiska, na których stały potężne, naszpikowane elektroniką pojazdy - samochody, wozy opancerzone. Także grupy rekonstrukcji historycznej miały swoje pokazy.

Takich tłumów, jakie dzisiaj przewinęły się od południa przez Miasteczko Galicyjskie, to miejsce nie pamięta.

O zaparkowaniu na parkingu przed Miasteczkiem Galicyjskim nie było mowy. Ci, którzy nie znaleźli miejsca na parkingu stawali wzdłuż ulicy Lwowskiej.

Dzisiaj, w dniu obchodów święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej, czyli "Cudu nad Wisłą" takie pikniki patriotyczne odbywały się w szesnastu miastach w Polsce. Nowy Sącz  i Miasteczko Galicyjskie było jednym z nich.

Sądeczanie przyjeżdżali i przychodzili do Miasteczka Galicyjskiego całymi rodzinami. Ogromną frajdę miały dzieci, ale i dorośli robili sobie mnóstwo pamiątkowych zdjęć w wojskowych samochodach i z wojskowym sprzętem.

Główne uroczystości podczas dzisiejszego pikniku rozpoczęły się o godz. 15. Podczas uroczystości został odczytany list skierowany na ręce organizatorów imprezy od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka (przeczytał go płk Marcin Żal z Wojskowego Sztabu Generalnego), a także list od Witolda Kozłowskiego, marszałka Województwa Małopolskiego. Głos zabrał również między innymi Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy w Nowym Sączu gościć tyle mundurów. Nowy Sącz, to miasto szczególnie związane z wojskowością. To właśnie tutaj, już w 1918 roku zaczęto formować 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, który wkrótce ruszył na odsiecz Lwowa i walczył o południową granicę Polski. Naszej ojczyzny, która wtedy się odradzała. W maju 1920 roku, kiedy polskie wojska wkraczały do Kijowa 1 Pułk Strzelców Podhalańskich był w awangardzie tych wojsk. Bohaterstwo 1 Pułku Strzelców Podhalańskich zostało dostrzeżone przez naczelne dowództwo i dlatego naczelnik państwa, marszałek Piłsudski skierował 1 Pułk w sierpniu 1920 roku do walk i odparcia nawały bolszewickiej. W ciężkich walkach o Grodno, Białystok dowiedliśmy, że My Sądeczanie potrafimy się bić o Polskę. Dotarliśmy aż nad brzegi rzeki Niemen. Dlatego my, tutaj w Nowym Sączu mamy prawo i obowiązek świętować ten wielki dzień, wielki dzień zwycięstwa. Pragnę wyrazić nadzieję, że wkrótce mundury naszej armii powrócą na ziemię sądecką i na trwale wpiszą się w nasz krajobraz. I następne obchody święta Wojska Polskiego będziemy mogli już świętować z pododdziałami, które zagoszczą na trwale na Sądecczyźnie.

Sądeczanie mogli obejrzeć dioramy historyczne: "Wojsko Polskie na przestrzeni lat 1939 - 1945", "Wrzesień 1939", "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie (prezentacja ciężarówki Chevrolet Canada)", "Armia Polska na Wschodzie".

Nie zabrakło też niespodzianek i atrakcji dla dzieci. Można było spróbować pysznej, wojskowej grochówki  i innych pyszności. Wspaniale grała orkiestra woskowa i kapela regionalna "Czarni Górale".

[email protected], fot. IM.

Dziedziniec Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu opanowali żołnierze z różnych jednostek wojskowych z całej Małopolski. Tu i tam stanęły pojazdy wojskowe, rozłożono specjalistyczny sprzęt wojskowy




Działo się dzisiaj w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, działo. To właśnie tam zorganizowano wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego. W południe rozpoczął się tam piknik patriotyczny "Wierni Polsce, organizowany przez Fundację "Żyj aktywnie", Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Polskie Towarzystwo Historyczne O/Nowy Sącz przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej i miasta Nowego Sącza.






Dziękujemy za przesłanie błędu