Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lipca. Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa
23/03/2019 - 20:20

Witold Kozłowski marszałek Małopolski: na Sądeczyznę trzeba spojrzeć szerzej

Jednym z czterech panelistów w dzisiejszej debacie pt. „O przyszłości Nowego Sącza i Sądecczyzny” był Witold Kozłowski marszałek województwa małopolskiego. Jak podsumował dyskusję z prezydentem Nowego Sącza Ludomirem Handzlem, wójtem Łącka Janem Dziedziną i Jakubem Bulzakiem? Które z poruszonych zagadnień uważa za najważniejsze?

- W debacie poruszyliśmy wiele wątków, zarówno dotyczących obecnego stanu Sądecczyzny, jak przyszłości Nowego Sącza i regionu, aczkolwiek zawsze zastrzegam, że operuję określeniem południowa część Małopolski. Bo tak marszałek województwa powinien mówić. Problemy komunikacyjne, czy te, z zakresu infrastruktury społecznej, dotyczą szerszego obszaru. Powiat nowosądecki z miastem Nowym Sączem nie jest wydzieloną wyspą. To wszystko łączy się z sąsiednimi powiatami, a nawet w pewnym sensie ze Słowacją – zastrzegał marszałek Witold Kozłowski w rozmowie z "Sądeczaninem".

O tym, że Sądeczanka ma biec do Nowego Sącza mówimy wszyscy, ale co dalej? - pytamy zatem marszałka.

Zobacz też: Potyczki w Łącku. Kto podniesie rękę na Lacha nie dostanie rozgrzeszenia ZDJĘCIA

- Kilka lat temu ktoś wprowadził w obrót publiczny takie określenie jak "sądeczanka". Przyznam, mam z tym kłopot, ponieważ szukając kompromisowego przejścia między Nowym Sączem, a Brzeskiem, kiedy rozmawiam z samorządowcami, oni ciągle podkreślają: no tak, trzeba zrobić drogę, bo Nowy Sącz musi mieć dojazd. Tak, jakby dotyczyło to tylko interesu Nowego Sącza. A tak nie jest. Ja traktuję połączenie między Brzeskiem a Nowym Sączem jako pierwszy etap budowy wyjścia drogowego na południe Europy - czyli dojście do granicy ze Słowacją, później połączenie się z D1, obejście Koszyc, które jest w tej chwili przez Słowaków realizowane i już jest droga otwarta na Miszkolc, a później na południe Europy - przedstawia swój punkt widzenia Witold Kozłowski.

- Jeśli będziemy tak postrzegać tę trasę, uda się artykułować nie tylko interes mieszkańców ziemi sądeckiej, ale interes wszystkich mieszkańców tej części wschodniej Małopolski - a mówiąc szerzej - praktycznie całej Polski - dodaje marszałek.

A jakie mocne strony naszego regionu - już nie jako marszałek, ale jego mieszkaniec - dostrzega Witold Kozłowski? Całość rozmowy w naszym materiale filmowym.

Debata odbyła się dzisiaj, 23 marca jako część Spotkania Góralsko-Lachowskiego w Łącku a jej organizatorami był Związek Podhalan Oddział w Łącku, wójt gminy Łącko Jan Dziedzina i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, którego prezesem jest Zygmunt Berdychowski. Patronat medialny nad wydarzeniem miał  Sądeczanin.info i miesięcznik "Sądeczanin".

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Krzysztof Stachura







Dziękujemy za przesłanie błędu