Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/02/2022 - 16:45

Wojna z Rosją coraz bliżej. Sądecczyzna ma przyjąć uchodźców z Ukrainy

Czy będzie wojna? Agresja Rosji na Ukrainę wisi na włosku. Jeśli tak się stanie, Polskę może zalać fala przerażonych uciekinierów zza wschodniej granicy. Nasz kraj już szykuje się na taki scenariusz. Samorządowcy zostali poproszeni przez wojewodów o przygotowanie raportów dotyczących ewentualnego przyjęcia uchodźców. Czy nasz region jest na to gotowy? Zapytaliśmy samorządowców o stan przygotowań. Czy w Nowym Sączu, Gorlicach i Limanowej szykują już miejsca dla wojennych uchodźców z Ukrainy?

Samorządowcy zostali poproszeni przez wojewodów o przygotowanie raportów dotyczących ewentualnego przyjęcia uchodźców. Mają wskazać listę obiektów zakwaterowania dla uchodźców, liczbę osób możliwych do przyjęcia, koszty z tym związane oraz czas adaptacji budynków z rekomendacją do 48 godzin.

Wojewoda Łukasz Kmita pytany przez Radio Kraków o zalecenie premiera dotyczące przygotowania miejsc dla uchodźców z Ukrainy na wypadek zbrojnego ataku Rosji na naszych wschodnich sąsiadów, zapewniał, że  Małopolska  jest  gotowa na różne scenariusze, jednak o konkretach mówić nie chce.  

Czytaj też  Jasnowidz Wojciech Glanc przepowiada dzień wybuchu wojny. "Krwawa data”

- Nie będę opowiadał w błysku fleszy i świetle kamer ile miejsc przygotowano dla uchodźców z Ukrainy w małopolskich miejscowościach. Ministerstwo ma pełną informację na temat przygotowań. Jeśli resort da sygnał, że możemy podawać takie informacje, wtedy to zrobimy. Sam nie będę wyrywał się przed szereg – mówił Kmita.

Rządzący przestrzegają przed prowokacjami, które mogą sprawić, że konflikt się rozszerzy. Czy wojewodowie otrzymali w tej sprawie jakieś specjalne zadania? – padło kolejne pytanie.

Mamy świadomość, że działania naszych partnerów na wschodzie mogą mieć różny charakter. Jest potrzeba, żeby być powściągliwym, ale też śledzić sytuację międzynarodową. Służby to robią. W razie potrzeby wojewodowie taką decyzję dostali. Mamy być dostępni 24 godziny na dobę, żeby reagować –stwierdził w rozmowie z Radiem Kraków Łukasz Kmita.  

Małopolska ma - w razie potrzeby - przyjąć 150 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy - donosi RMF, powołując się na własne źródła. 

Czytaj też Armia wzywa rezerwistów. Na ludzi padł blady strach. Szykujemy się do wojny?

Czy Limanowa już szykuje się do przyjęcia uchodźców? Czy przygotowuje raport? Pytany o to przez "Sądeczanina" burmistrz miasta Władysław Bieda, odpowiada, że na razie nic mu na ten temat nie wiadomo, a żadne oficjalne informacje do magistratu nie dotarły.

Czy miasto w ogóle  jest w stanie dać schronienie  naszym sąsiadom zza wschodniej granicy jeśli zajdzie taka konieczność? Jak podkreśla Bieda, Limanowa nie ma żadnych wolnych zasobów mieszkaniowych, a miejscowi czekają w kolejce na wolne mieszkania socjalne i komunalne.

Nowy Sącz

Za sprawy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom miasta i ewentualnych osób ewakuowanych odpowiada Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

- Nie mamy informacji, abyśmy musieli przygotowywać miejsca dla uchodźców – mówi Krzysztof Setlak, dyrektor tego wydziału. – Nie mamy też w tej sprawie żadnego dokumentu rządowego. Aczkolwiek prowadzimy obecnie aktualizację dokumentów planistycznych w kwestii ewentualnego przyjęcia osób ewakuowanych. Aktualizujemy dokumenty, które posiada  każdy samorząd na czas „W”. Takimi dokumentami musi dysponować każda jednostka samorządowa na czas „W”, określającymi miejsca, gdzie można byłoby ewentualnie takie osoby umieszczać.

Dyrektor Setlak, zapytany przez "Sądeczanina", gdzie byłyby takie miejsca, przyznał jedynie, że chodzi o budynki użyteczności publicznej. I takich obiektów w Nowym Sączu jest kilka. Zaznaczył również, że miasto posiada przygotowane miejsca, gdzie  mogłyby funkcjonować punkty medyczne czy na przykład szpital polowy.

- W mieście mamy wytypowane miejsca dla wojsk sojuszniczych. Mowa tutaj o miejscach mieszkalnych, o dostępie do parkingów, do paliwa. Są także przygotowane miejsca dla osób ewakuowanych. Mówimy tutaj o tzw. dyslokacji tymczasowej, a tych miejsc jest w sumie kilka tysięcy – dodaje nasz rozmówca. - Jako miasto mamy też przygotowane zapasowe miejsca szpitalne, bo to musimy je mieć.

Przypomnijmy, że w Nowym Sączu znajduje się kilka schronów, które były budowane w latach 70. XX wieku. Budowle te znajdują się w administracji tych budynków.

Gorlice 

Z pytaniem o zabezpieczenie miejsc dla uchodźców zwróciliśmy się także do Urzędu Miasta w Gorlicach. Również w tym przypadku żadnych konkretów nie otrzymaliśmy. Odpowiedź była podobna do tej, jaką usłyszeliśmy w Limanowej i Nowym Sączu.

- Wojewoda Małopolski nie wystąpił do miasta Gorlice o zabezpieczenie miejsc dla uchodźców z Ukrainy. W chwili obecnej miasto nie prowadzi działań związanych z ich przygotowaniem - czytamy w odpowiedzi gorlickiego magistratu.

Jak przekazał nam burmistrz Grybowa Paweł Fyda, także do tego miasta nie dotarło póki co żadne pismo, dotyczące przygotowania miejsc dla uchodźców. ([email protected], jagienka.michalik@sadeczanin,info, [email protected], fot. terytorialsi.wp.mil.pl)

Українську версію читайте на наступній сторінці

Amerykańskie wojsko pędzi na wschodnią granicę Polski. Obrazek z autostrady A4




Nasz Czytelnik jadący akurat do Krakowa przesłał nam właśnie zdjęcia z autostrady, na których widać amerykańskie pojazdy wojskowe przemieszczające się w stronę Przemyśla, czyli w kierunku naszej granicy z Ukrainą.






Dziękujemy za przesłanie błędu