Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
25/11/2021 - 09:00

Wójt Rytra będzie zarabiał więcej a podatki wzrosną? Sesja LIVE

Dziś i radni Rytra, podobnie jak ci z Piwnicznej-Zdroju, pochylą się nad tematem wynagrodzenia dla szefa samorządu. Czy przyznają Janowi Kotarbie podwyżkę? Jakie uchwalą stawki podatków od nieruchomości?

Ważnym elementem dzisiejszej sesji będą drobne przesunięcia w budżecie a tym samym w Wieloletniej Prognozie Finansowej związane z bieżącym podsumowaniem działalności samorządu. To standardowa procedura uwzględniająca m.in. różnice między szacunkami inwestycyjnymi a rzeczywistymi – wynikającymi choćby z przetargów – cenami zaplanowanych na 2021 rok inwestycji. Ot, takie porządki przed zamknięciem roku.

Zobacz też: Wójt Rytra o 2022 roku: nie robię wirtualnych budżetów

Mieszkańców jednak bardziej pewnie zainteresują decyzje radnych w sprawie wymiaru podatków od nieruchomości na najbliższe 12 miesięcy. Czy Rytro – podobnie jak inne samorządy Sądecczyzny – ograniczy się di podwyżek uwzględniających jedynie stopę inflacji na poziomie 3,6 procent?

Radni Rytra zajmą się też wynagrodzeniem wójta Jana Kotarby. To pokłosie zmian w odgórnych przepisach na ten temat, które zakładają wzrost pensji osób piastujących kierownicze stanowiska w samorządach i oparcie ich o stawkę zasadniczą w wysokości od 8 344 do aż 10 430 zł. Dodajmy, że w ślad za tymi samymi przepisami wójtowi przysługuje - obligatoryjnie - dodatek funkcyjny a maksymalny poziom dodatku funkcyjnego dla wójtów, burmistrzów w gminie powyżej 15 tys. do 100 tys. mieszkańców został ustalony na poziomie 3 450 zł. Do tego dochodzi dodatek specjalny w kwocie 30 procent łącznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego i dodatek za wieloletnią pracę. Jak się do tego ustosunkują radni Rytra?

Transmisję z sesji można obejrzeć klikając w zdjęcie powyżej. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info – ES)Dziękujemy za przesłanie błędu