Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 października. Imieniny: Urbana, Saturnina
20/05/2019 - 18:05

VII Zjazd Sądeczan stał się wydarzeniem rangi międzynarodowej [WIDEO]

Po raz kolejny Starosądeckie Błonie zamieniły się w prawdziwą stolicę sądeckiej tradycji. To tu odbył się VII Zjazd Sądeczan, zorganizowany przez SKT Sądeczanin i Fundację Sądecką. Dzięki pierwszemu w historii Forum Polska-Węgry, które odbywało się równolegle, impreza nabrała rangi międzynarodowej.

Prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin" Zygmunt Berdychowski, dyrektor DCP „Opoka” ks. Mariusz Żaba i zastępca burmistrza  Starego Sącza Kazimierz Gizicki są zgodni, że tradycja, to coś, co spaja wszystkich sądeczan w sposób najtrwalszy. Jesteśmy dumni ze swoich korzeni, dumni z tego, jakie miejsce na mapie historycznej Europy zajmuje Stary Sącz, a jego patronka św. Kinga w spuściźnie tej części Polski i katolickiej Europy. To główny powód, dla którego co roku na zjazd ściągają setki osób, by posłuchać naszej muzyki, nacieszyć oczy naszymi strojami ludowymi, które coraz chętniej i częściej noszą nie tylko członkowie zespołów folklorystycznych, ale samorządowcy i społecznicy.

Zobacz też: Oto laureaci VII plebiscytu o Nagrodę SKT "Sądeczanin" [WIDEO, ZDJĘCIA]

W tym roku w Starym Sączu z inicjatywy Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunta Berdychowskiego, Fundacji Sądeckiej i gminy Stary Sącz, równolegle do Zjazdu Sądeczan odbyło się pierwsze Forum Polska-Węgry, a tym samym do zaprezentowania się na starosądeckiej scenie zaproszeni zostali przedstawiciele węgierskich twórców i artystów ludowych. Nie mogło zabraknąć też Słowaków, naszych najbliższych sąsiadów. I nie ma najmniejszych wątpliwości, że echa Zjazdu Sądeczan odbiją się w całej naszej części Europy. Szczegóły w materiale filmowym.

ES [email protected] Wideo: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)