Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
25/11/2018 - 17:55

1 grudnia koniec z papierowymi zwolnieniami. Papierowe druki idą do lamusa

Od 1 grudnia lekarze będą wystawiali wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Można było to robić już od 2016 roku, ale wtedy niewielu lekarzy korzystało z tej opcji.

Obecnie  w naszym regionie obejmującym Nowy Sącz, Limanową, Gorlice oraz Podhale co drugie zwolnienie wystawiane jest już w formie elektronicznej. Za kilka dni do lamusa przejdą te papierowe. Pacjent wychodząc z gabinetu lekarskiego nie będzie już trzymał, jak dawniej, w dłoni zielonego zaświadczenia o okresowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

Zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza w systemie trafi elektronicznie do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że, aby zwolnienie lekarskie znalazło się w systemie informatycznym pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma takiego konta, to jak najszybciej powinien się o nie postarać.

Jakie korzyści niesie ten system dla pacjenta?

- Pacjent nie będzie musiał fatygować się do pracodawcy, aby w terminie siedmiu dni dostarczyć druk zwolnienia - mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim

Z każdym tygodniem, jak zaznacza rzeczniczka liczba zwolnień w formie elektronicznej rośnie.

Do sądeckiego oddziału ZUS i podległych mu jednostek w Limanowej, Gorlicach, Nowym Targu i Zakopanem, w ostatnim tygodniu wpłynęło 49,38 proc. zwolnień w formie elektronicznej. W październiku ilość e-zwolnień
w wymienionym regionie wynosiła 38,59 proc. W styczniu było to zaledwie -  2,8 proc. W całym województwie małopolskim stosunek e-ZLA do papierowych zwolnień wynosi obecnie 59,21 proc.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że lekarze cały czas mogą korzystać ze szkoleń w ZUS. Zainteresowani lekarze mogą przyjść do ZUS i pobrać bezpłatny certyfikat ZUS, który służy do podpisywania e-zwolnień.

- Powinni mieć ze sobą przenośną pamięć USB, żeby zapisać na niej certyfikat - tłumaczy Anna Szaniawska. - Ze szkoleń mogą również skorzystać asystenci medyczni, którzy będą wspierać lekarzy w wypisywaniu zwolnień.

Szkolenia prowadzone są w sądeckim oddziale ZUS i w podległych jednostkach w Limanowej, Gorlicach, Nowym Targu i Zakopanem. Na szkolenie można również umówić się indywidualnie. Informacje o harmonogramie można znaleźć na www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.

Opr. IM. Fot. arch. Sadeczanin.info, JM.







Dziękujemy za przesłanie błędu