Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
01/09/2013 - 13:07

1 września: Naszym moralnym obowiązkiem jest pamiętać

Nowosądeczanie uczcili 74. rocznicę nazistowskiej agresji na Polskę i obchodzony w związku z tą datą Dzień Weterana. Dodatkowo popołudniem uroczystości połączą się z 50. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia Sądeckiej Pani organizowanymi przez parafię Ducha św.
Niemcy zajęli Nowy Sącz w nocy z 5 na 6 września 1939 roku, szefem tutejszego gestapo został wówczas bezwzględny oprawca Heinrich Hamann. Z rąk okupanta zginęły tysiące osób.
Dziś po raz kolejny wracamy pamięcią do wydarzeń z września 1939 roku. Groby i pomniki przypominają nam o dramacie, który przekreślił tak z trudem odzyskaną wolność II Rzeczypospolitej. Rozsiane po Sądecczyźnie krzyże świadczą o tragedii naszego narodu, wskazują na świętość tych miejsc zaznaczonych męczeństwem naszych przodków. Dla wroga nie było żadnych świętości. Wojna dotyka najbardziej zawsze najsłabszych, przynosi strach i przerażenie. Wielu skazuje na porzucenie domu i tułaczkę. Tak było we wrześniu 1939 roku – powiedział podczas uroczystości na Cmentarzu Komunalnym Ryszard Poradowski, członek zarządu starostwa powiatowego w Nowym Sączu.
Złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów w kwaterze Żołnierzy Września na Cmentarzu Komunalnym uczczono rocznicę wybuchu II wojny światowej. W asyście pocztów sztandarowych senator Stanisław Kogut, reprezentanci biur poselskich, prezydent Ryszard Nowak, wiceprezydent Jerzy Gwiżdż, przewodniczący RM Jerzy Wituszyński, reprezentujący starostwo powiatowe Ryszard Poradowski, radna wojewódzka Marta Mordarska, radni Nowego Sącza, przedstawiciele służb mundurowych (w tym Związek Żołnierzy WP), a także kombatanci złożyli wieńce pod pomnikiem Żołnierzy Września (kwatera nr 19). W uroczystościach udział wzięli także członkowie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Historii i Eksploracji oraz mnóstwo zainteresowanych nowosądeczan.
Duch walki nie opuścił narodu w czasie wojny i okupacji. Słowa „za wolność naszą i waszą” nie przebrzmiały, ale nabrały nowego znaczenia i zagrzewały do walki o niepodległość. Jednak nie spotykamy się tutaj, żeby rozdrapywać rany. Naszym moralnym obowiązkiem jest zachowanie pamięci, która każe się nam pochylać nad doznaną krzywdą, ale i przestrzega, żeby nigdy nie powtórzył się ten czas. Tym bardziej, że świat nasz nie jest wolny od wojen i konfliktów, a my Polacy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby przekazywać światu znaki pokoju, przyjaźni i braterstwa. To Wy kombatanci uosabiacie historię męczeństwa Ojczyzny i hołd oddany waszym zbrojnym czynom i zasługom, oddany wszystkim ofiarom II wojny światowej niech będzie przypomnieniem o tych najtragiczniejszych wydarzeniach XX-wiecznej Europy – zwrócił się do żołnierzy dr Poradowski.

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu