Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
30/12/2021 - 14:45

12 ofert, ale bajońskie ceny. Za co? Kamionka Wielka będzie negocjować

Niepokojące wieści dla mieszkańców Boguszy w Kamionce Wielkiej. Aż 12 firm złożyło bowiem swoje oferty w przetargu na budowę nowej szkoły w tej miejscowości, ale wszystkie propozycje są wprost bajońskie i nijak nie przystają do szacunków gminy.

12  ofert, ale bajońskie ceny. Za co? Kamionka Wielka będzie negocjować

O potrzebie budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej w Boguszy pisaliśmy m.in. w publikacji Koniec lekcji w rytmie strażackich syren! Separują podstawówkę od remizy

Obecna placówka z niemal setką uczniów i historią pisaną od początków minionego wieku, zajmuje rozbudowany budynek wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną i nie spełnia obowiązujących w edukacji wymogów. Planowana inwestycja otrzymała nawet już wsparcie w wysokości ponad 5 500 000 zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Są one przeznaczone na zaprojektowanie i wybudowanie budynku szkoły i przedszkola wraz z salą gimnastyczną i zapleczem szatniowym. Cała inwestycja ma kosztować 6,5 mln zł. Brakujący milion gmina ma wyłożyć z własnego budżetu. Szkoła ma być gotowa w ciągu dwóch lat od chwili otrzymania dofinansowania.

Zobacz też: Nie przegap! Kamionka Wielka daje pieniądze na likwidację kopciuchów

I do tej pory poruszaliśmy się w sferze planów. Tyle, że już na wstępie do realizacji przedsięwzięcia pojawił się bardzo poważny zgrzyt. Okazało się bowiem, że choć realizacją inwestycji zainteresowanych jest aż 12 firm, tyle złożyło swoje oferty w przetargu, to zdecydowanie nie wystarczy do szczęścia. Dlaczego? Bo absolutnie wszystkie propozycje przebijają szacunki gminy o kilka milionów.

Przyjrzyjmy się tym ofertom. Najkorzystniejszą przedstawiła firma MOTYLEX z Nowego Sącza – 7 985 432 zł. Na 8 235 173 zł prace wycenił „TERMO-BUD” z Ptaszkowej. A teraz oferta najdroższa – 11 302 569 zł! Tak inwestycję wycenił „OLEXBUD” z Porąbki Iwkowskiej.

Z informacji, jaką nam się udało uzyskać od przewodniczącego rady Rafała Kamieńskiego wynika, że postępowania jeszcze nie zamknięto a wszystkich tych oferentów, których oferty byłe najbliższe założeniom gminy samorząd ma zaprosić do negocjacji. Ważne jest też to, że projekt rozpisany jest na dwa lata, tym samym, jeśli nie uda się zbić ceny do „jeden do jednego”, Kamionka Wielka ma czas, by dopłatę do inwestycji rozłożyć na dwa lata. W przyszłym roku „skonsumowane” ma być według założeń budżetowych 5 252 000 zł, czyli dofinansowanie, które na ten cel Kamionka Wielka otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. ([email protected] Fot.: UG w Kamionce Wielkiej)Dziękujemy za przesłanie błędu