Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
27/05/2021 - 11:50

13-latek podciął mężczyźnie gardło. Jaka grozi mu kara?

Dlaczego 13-latek zaatakował mężczyznę, raniąc go w szyję ostrym narzędziem? Choć od tego dramatycznego zdarzenia minął już miesiąc, śledczy nie ujawniają żadnych szczegółów. O jego losie zadecyduje sąd. Jaka grozi mu kara?

Sądeccy policjanci ustalają przyczyny i okoliczności dramatu, który kilka tygodni temu, a dokładnie 25 kwietnia wydarzył się w jednym z budynków mieszkalnych przy ulicy Nawojowskiej w Nowym Sączu. Tak jak już wiele razy informowaliśmy na łamach „Sądeczanina”, 13-letni chłopiec podciął gardło 47-letniemu mężczyźnie. Choć od tego dramatycznego zdarzenia minął już miesiąc, śledczy nie ujawniają, dlaczego 13-latek dopuścił się tak strasznego czynu.

Poszkodowany mężczyzna miał szczęście, że szybko otrzymał fachową pomocą. Z obrażeniami szyi został zabrany przez załogę pogotowia ratunkowego do sądeckiego szpitala. Jego życiu nic nie zagraża.

Z uwagi na to, że podejrzewany o ten czyn jest nieletni, dlatego materiały dotyczące sprawy zostały przesłane do Sądu Rejonowego Wydział III Rodzinny i Nieletnich.

- Sprawa wpłynęła do sądu 5 maja. Natomiast 20 maja sędzia zlecił wydanie opinii przez biegłego medyka co do obrażeń jakich doznał pokrzywdzony. Sędzia zwrócił się także do policji w celu przesłuchania nieletniego i jego matki – powiedział naszej redakcji sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Zabawa w wyzwania przyczyną dramatów w Nowym Sączu?

Co może grozić 13-latkowi za popełnienie tak strasznego czynu?

- Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich są to tak zwane środki wychowawcze – wyjaśnia sędzia Bogdan Kijak.

Zgodnie z ustawą, sąd może udzielić upomnienia nieletniemu. Może zobowiązać go do naprawienia wyrządzonej szkody, przeproszenia albo wykonania prac na rzecz pokrzywdzonego, uczestniczenia w zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym.

Sędzia może również zobowiązać nieletniego do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach oraz do zaniechania spożywania alkoholu lub środków odurzających.

Zgodnie z ustawą, może także ustanowić nadzór kuratora, organizacji młodzieżowej lub społecznej nad nastolatkiem, a także umieścić nieletniego w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, rodzinie zastępczej, a nawet w zakładzie poprawczym. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. RG)Dziękujemy za przesłanie błędu