Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
11/03/2019 - 08:50

14 tysięcy ludzi bez prądu. Fruwały dachy, wiatr łamał drzewa [AKTUALIZACJA]

Czternaście tysięcy ludzi bez prądu, połamane drzewa, pozrywane dachy, zniszczone reklamy, znaki drogowe i inne szkody – to efekt wichury, która przetoczyła się dzisiaj w nocy między innymi przez całą Sądecczyznę.

Huraganowy wiatr rozszalał się po godzinie trzeciej w nocy. W Nowym Sączu siła wiatru dochodziła do 130 km/h. Strażacy pracują bez wytchnienia. Zgłoszenia o pomoc posypały się lawinowo po godz. 6 rano. Do godziny 9 sądeccy strażacy przyjęli aż 190 zgłoszeń.

- Najgorzej było w gminach: Chełmiec, Podegrodzie, Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna – mówi st. bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu. – Najspokojniej było w gminie Krynica-Zdrój. Od godz. 3 w nocy naliczyliśmy już ponad 160 wyjazdów, a zgłoszenia ciągle napływają.

Wśród zgłoszeń strażacy 40 razy byli wzywani do naderwanych dachówek, papy czy blachy. Pozostałe zgłoszenia to powalone drzewa, gałęzie i banery. W Rąbkowej został zerwany dach na budynku mieszkalnym, w Woli Kurowskiej uszkodzony został dach na kaplicy. Z kolei w Michalczowej drzewo przewróciło się na dach szkoły.

Dzisiejsza noc była  również niespokojna w gminie Łącko. Po raz pierwszy syreny zawyły nad ranem. Strażacy wyruszyli na akcję  po godzinie trzeciej.  to było wezwanie do usunięcia niebezpiecznie pochylonego słupa telefonicznego, który zagrażał ludziom. Godzinę później  wyruszyli  do zerwanego okucia na dachu.

Silny wiatr uszkodził około 260 stacji transformatorowych. Ponad 14 tysięcy gospodarstw na Sądecczyźnie nie ma prądu. Najwięcej stacji zostało uszkodzonych w gminach: Chełmiec – 41, Gródek nad Dunajcem – 33, Korzenna – 30, Nawojowa – 30, Łabowa – 28, Piwniczna - Zdrój – 20, Łącko - 18. W pozostałych gminach: Grybów – 3, Kamionka Wielka – 2, Krynica - Zdrój – 2, Muszyna – 12, Podegrodzie – 4, Stary Sącz – 10, miasto Krynica - Zdrój – 1, miasto Stary Sącz – 2. Szacunkowa liczba odbiorców pozbawionych energii elektrycznej - 14 679. Energetycy robią wszystko, żeby usunąć awarie

Bez prądu  pozostają też tysiące domów na Podhalu. Na energię muszą poczekać mieszkańcy Łapsz Wyżnych, Trybsza, Dursztyna, Orawki, Podwilka, Hałuszowej, Grywałdu i Tylki. Energetycy przewidują usuwanie awarii w miejscowościach: Rabka, Raba Wyżna, Spytkowice, Skawa, Rokiciny Podhalańskie, Ponice, Chabówka, Skomielna Biała, Wysoka i Rdzawka.Najdłużej bez prądu mogą pozostać: Chyżne, Jabłonka, Piekielnik, Podszkle, Orawka, Czarny Dunajec, Wróblówka, Podwilk, Odrowąż, Załuczne, Ludźmierz, Krauszów, Długopole, Szaflary, Rogoźnik Ochotnica Dolna i Górna, Jaworki, Tenczyn. Jeżeli warunki pogodowe nie spowodują kolejnych wyłączeń, może uda się dzisiaj przywrócić zasilanie wszędzie tam gdzie nocna wichura spowodowała problemy z dostawą energii.

Zobacz też Połamane drzewa, zerwane dachy...Wichura zebrała żniwo w regionie

i.michalec@sadeczanin.info, RG r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. IM, Powiat Limanowski 112, Eryk Kowalski/OSP Łącko

połamane drzewa
Połamane drzewa, pozrywane dachy, zniszczone reklamy, znaki drogowe i inne szkody – to efekt wichury, która przetoczyła się dzisiaj w nocy między innymi przez całą Sądecczyznę.


Dziękujemy za przesłanie błędu