Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
04/06/2019 - 11:00

30 lat temu odbyły się w Polskce pierwsze, częściowo wolne wybory

30 lat temu - 4 czerwca 1989 roku - odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu. Był to przełomowy moment w historii Polski. Zwycięstwo "Solidarności" wpłynęło na upadek komunizmu w Europie Środkowej.

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze powojenne częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu. Zakończyły się one zwycięstwem „Solidarności”, która zdobyła aż 160 mandatów ze 161 możliwych do zdobycia. Przepadli niemal wszyscy kandydaci z tak zwanej listy krajowej, która zgromadziła najważniejszych działaczy komunistycznego reżimu. Polacy wybrali zmiany.

Wynik wyborów zaskoczył zarówno komunistów, jak i opozycję. To właśnie w tym dniu przy urnach Polacy zadecydowali o końcu komunizmu. Wynik wyborów otworzył nowy rozdział w historii Polski. Pierwszym niekomunistycznym premierem został Tadeusz Mazowiecki, który objął stanowisko 24 sierpnia 1989 roku.

Dzisiaj w całej Polsce odbywają się uroczystości rocznicowe, a główne obchody zostały zorganizowane w Gdańsku. Archiwum Narodowe w Krakowie przygotowało na swoich stronach ekspozycję plakatów i materiałów wyborczych z tamtych lat, jak również analizy z akt Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Nowym Sączu z Oddziału Archiwum w Nowym Sączu (nr zespołu 31.205)

RG, Fot. Archiwum Narodowe w KrakowieDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020