Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
11/06/2019 - 16:35

500 plus na pierwsze dziecko. Wiadomo już kiedy ruszą wypłaty

500 plus po nowemu może być wypłacane już w lipcu, taką zapowiedź złożyła świeżo upieczona minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. To czy tak się stanie zależy od sprawnej realizacji wniosków przez samorządy.

Przypomnijmy, że najważniejsza zmiana w rządowym programie dotyczy kryterium dochodowego. Jak dotąd pieniądze na pierwsze dziecko wypłacane są tylko tym rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza miesięcznie 800 zł netto lub 1200 zł netto w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Teraz świadczenie otrzyma każda rodzina bez względu na status materialny.

Czytaj też Dają 500 plus po nowemu. Co się teraz zmieniło

Pierwsze pieniądze mogą być już wypłacane w lipcu, zapowiedziała na Twitterze nowa minister pracy rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

– Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października stwierdziła szefowa resortu i wyraziła przy tym nadzieję, że samorządy podobnie jak dotychczas będą sprawnie realizować rządowy program.

Czytaj też Czy od pieniędzy przybywa u nas dzieci? Policzyli ile wydali na 500 plus

Ci rodzice, którzy świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci mają teraz przyznane do 30 września tego roku, składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Na podstawie takiego wniosku z początkiem lipca zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko,  na które obecnie nie pobierają 500 plus, natomiast od października na pozostałe dzieci, na które świadczenia są już przyznane do końca września.

Nowelizacja ustawy wydłuża do 31 maja 2021 roku pierwszy okres, na jaki zostanie przyznane świadczenie wychowawcze na nowych zasadach. Oznacza to, że rodzice nie będą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 roku.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu