Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
27/04/2021 - 11:50

7 mostów, skrzyżowania i nowy asfalt. Powiat dostał na to pieniądze, ale...

Kolejne dobre wieści drogowe – nasz powiat otrzymał z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na kompleksową modernizację ponad 8,5 km dróg powiatowych w gminie Grybów oraz Muszyna i Krynica-Zdrój. Jest tylko jedno małe „ale”… Szczegóły?

7 mostów, skrzyżowania i nowy asfalt. Powiat dostał na to pieniądze, ale...

Zacznijmy od gminy Grybów. W tym wypadku, dzięki zastrzykowi w wysokości 55 procent wartości inwestycji szacowanej aż na 4 639 271 zł drogowcy przebudują całkowicie drogę powiatową w Ptaszkowej. Powiat równicę dołoży do robót z własnego budżetu. Co z tego będą mieli mieszkańcy i kierowcy? Zacznijmy od tego, że zadanie to będzie kontynuacją już trwających prac przy modernizacji drogi Nowy Sącz - Florynka od strony Kamionki w stronę Boguszy.

Jaki będzie zakres prac? Na odcinku 0,9 km pojawi się nowa nawierzchnia z odwodnieniem i przebudowane zostanie tutejsze skrzyżowanie. Dodatkowo będą chodniki, oświetlenie oraz bezpiecznie oznakowane przejścia dla pieszych.

Zobacz też: Będzie z tego awantura? Koło Piasta na Millenium stawiają parkomaty…

- Dzięki tej inwestycji nastąpi połączenie drogi krajowej numer 28 z drogą powiatową Królowa - Ptaszkowa poprzez przebudowany w poprzednich latach wiadukt kolejowy w Ptaszkowej nad drogą powiatową i zmodernizowaną w 2020 roku drogą na odcinku Królowa – Ptaszkowa. Prace te zostały sfinansowane z naszego budżetu i przy pomocy finansowej gminy Grybów - mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Kolejna dobra wiadomość dotyczy mieszkańców Krynicy-Zdroju oraz Muszyny i co tu kryć – brzmi wyjątkowo imponująco. Otóż powiat otrzymał 34 procent, czyli 4 493 539 zł niezbędnych do remontu drogi powiatowej Powroźnik – Tylicz. Roboty mają objąć odcinek o długości 7,5 km wraz z remontami aż… siedmiu mostów w miejscowościach: Powroźnik, Wojkowa, Tylicz.

Zobacz też: Stary Sącz: będzie remont Akacjowej i łącznika Myślec-Żelaźnikowa Wielka

Jest jedno: ale – całość prac szacowana jest na grubo ponad 13 milionów 200 tysięcy złotych. Władze powiatu mocno liczą na to, że uda im się wyrównać jakoś braki w finansowaniu. Jak? – Na oba zadania, na które otrzymaliśmy dofinansowanie ogłaszamy przetargi. I zobaczymy, jakie kwoty zaproponują nam oferenci. Zaczekajmy do 14 maja – mówi dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Czerwiński.

I właśnie od zaproponowanych stawek zależy, czy powiatowi uda się dołożyć kolejne środki do zadania - w sumie aż 8 698 148 zł. Bez oszczędności na przetargach nie będzie to możliwe i muszyńsko krynicką inwestycję trzeba będzie odłożyć w czasie. Ale Czerwiński chce być optymistą i już zapowiada, że jeśli zadanie zostanie zrealizowane zgodnie z planem, to zmienią się całkowicie warunki przejezdności w tej okolicy szczególnie w obrębie mostów, które dziś są już bardzo złej kondycji. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Starostwo Powiatowe – ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu