Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
04/09/2014 - 13:43

75.rocznica śmierci generała Józefa Kustronia w Lubaczowie

W tym roku mija 75. rocznica tragicznej śmierci generała brygady Józefa Kustronia. Uroczyste obchody tej rocznicy odbędą się w Zespole Szkół w Lubaczowie.
W spotkaniu w Lubaczowie weźmie udział minister edukacji. W czasie uroczyści zostanie osłonięta pamiątkowa płyta, upamiętniająca okrągłą rocznicę śmierci patrona szkoły.

Na uroczystości zaproszeni zostali: wnuczka generała Ewa Kustroń Ramos (od 34 lat przebywająca w Wenezueli) i Jan Ruchała z Nowego Sącza, nauczyciel z V Liceum Ogólnokształcącego. Sądecki pedagog zabiera ze sobą sądeckiego licealistę, ucznia szkoły w której uczył się generał Kustroń.

- Szkoła w Lubaczowie podstawia dzień wcześniej to jest 15 września auto pod dom Olgi Kustroń-Barbackiej (synowej generała) - wyjaśnia Jan Ruchała. - Pragnieniem dyrektora szkoły w Lubaczowie, Andrzeja Nepelskiego jest to aby sądecka delegacja wzięła udział w obchodach ku czci generała Kustronia, organizowanych w miejscowym starostwie.

Dyrekcja szkoły w Lubaczowie pokaże mieszkańcom Nowego Sącza wszystkie miejsca związane z generałem: punkt pod Ułazowem gdzie tragicznie zginął ,miejsce pierwszego pochówku i pamiątki po nim, przechowywane w Lubaczowie.

Niedawno Telewizja Kraków nadała 30 minutowy film dokumentalny o generale Kustroniu, naszym sądeckim bohaterze i jednej ze znamienitych postaci miasta, który oddał najwyższą wartość - ludzkie życie za wolność kraju (Generał świadomie poszedł z żołnierzami na pewną śmierć. Niemcy go uhonorowali oddając wdowie po nim zakrwawione odznaczenie Virtuti Militari. Co ciekawe, zrobili to też także komuniści w Nowym Sączu, przenosząc jego ciało i budując mu pomnik. A sądeckie Towarzystwo imienia Generała Józefa Kustronia wmurowując pamiątkową tablicę w kościele świętego Kazimierza.

Do Lubaczowa jedzie też 40 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych z Nowego Sącza ze sztandarem pod opieką wicedyrektor Krystyny Rembiasz i katechety Tadeusza Zawiślana. Jadą też nauczyciele z „elektryka” i przedstawiciele samorządu szkolnego.
..
Józef Kustroń urodził się 16 października 1892 w Stryju, zmarł 16 września 1939 w Ułazowie. Młodość spędził w Nowym Sączu. Legionista, w II RP w 1935 roku objął dowództwo 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku. Zginął w bitwie z hitlerowskim najeźdźcą w lasach pomiędzy Koziełówką a Ułazowem (10 kilometrów od obecnej granicy Polski z Ukrainą). Został pochowany na polu bitwy. W 1953 roku jego grób został przeniesiony do Nowego Sącza.

Generał jest patronem Zespołu Szkół w Lubaczowie. Imię generała nosi także Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych, przed którym znajduje się jego pomnik. W kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza w Nowym Sączu znajduje się tablica pamiątkowa.

(Rob)
Fot. Rob

Źródło: własne, wikipedia

 


Dziękujemy za przesłanie błędu