Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
23/05/2019 - 17:50

Alarm w powiecie! Uszkodzone drogi, podtopione budynki i fatalna prognoza pogody

Powalone drzewa, podmyte drogi i podtopienia… ulewny deszcz oraz wezbrane rzeki i potoki sieją zniszczenia w kolejnych gminach. Starosta ogłosił wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatu nowosądeckiego.

Jak informuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez wszystkie służby.

- Dotychczas nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców powiatu nowosądeckiego. To dane z godziny trzynastej – czytamy w komunikacie.

Czytaj też Strach! Niewinny potoczek jak żywioł. Kamienica w Nowym Sączu już wylewa [WIDEO]

 Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie gmin Grybów, Korzenna, Łabowa, Nawojowa, Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna oraz w mieście Grybów. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują na terenie miasta i gminy Grybów, gdzie rzeka Biała przekroczyła stan alarmowy. Stany ostrzegawcze przekroczyła rzeka Kamienica w Nowym Sączu .

 W niektórych miejscach może być utrudniona przejezdność dróg. Na drodze powiatowej Przysietnica – Moszczenica około 200-250 metrów od szkoły na jezdnię drogę spadło drzewo, w Mystkowie woda naniosła na drogę kamienie, zalana jest droga w przysiółku Urodówka, w Paszynie został podmyta i uszkodzona jezdnia na długości dziesiątego kilometra, woda podtopiła budynek urzędu gminy Łabowa i piwnicę budynku mieszkalnego w Królowej Górnej.

Czytaj też Policja i straż na sygnale. Co się stało przy moście na Kamienicy [WIDEO] 

W sadeckim starostwie został uruchomiony całodobowy dyżur w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Kontakt pod numerami telefonów - 18 41-41-621, 18 41-41-622.

Jakie są prognozy synoptyków? Niestety, nie ma dobrych wiadomości. Instytut Meteorologii i Gospodarki wydał alert trzeciego, najwyższego stopnia, przed intensywnymi opadami deszczu z burzami w województwie małopolskim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało oficjalny SMS-owy alert pogodowy.

Uwaga! Intensywne opady deszczu i burze. Możliwe lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu.

Mapę opadów publikują na swoim profilu na Facebooku Łowcy Burz

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. czytelnikDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020