Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
02/04/2014 - 13:45

Album Kołcza i Droździka o sądeckiej nekropoli. Hit wydawniczy!

W przyszły piątek (11 kwietnia) o godz. 18 w sądeckim ratuszu odbędzie się promocja książki „Nowy Sącz – jeśli zapomnę o nich…”, która ma szansę zostać hitem wydawniczym roku, a z pewnością wypełni lukę na rynku sandecjanów. Publikację wydaną w renomowanej oficynie Goldruk rekomendował będzie prof. Stanisław Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego, wybitny znawca Kresów, autor m.in. „Cmentarz Łyczakowskiego we Lwowie”, „Łyczakowa. Dzielnicy za Styksem”, „Ogrodu snu i pamięci. Dziejów Cmentarza Łyczakowskiego 1786-2010”.
Mimo wielu wartościowych wydawnictw w ostatnich latach brakowało w Nowym Sączu aktualnej i obszernej prezentacji liczącego już 125 lat cmentarza komunalnego przy ul. Rejtana, ważnego miejsca pamięci zbiorowej. Dwadzieścia lat temu w skromnym wydaniu rejestr zasłużonych sądeczan opublikował Jerzy Giza. Tym razem jednak mamy do czynienia z dziełem wręcz monumentalnym i kompleksowym (328 stron), efektem benedyktyńskiej pracy redakcyjnej.
Autorzy – Bogusław Kołcz, doświadczony polonista-profesor oświaty i Piotr Droździk, znany artysta fotograf ukazali piękno najważniejszej nekropolii Nowego Sącza, bogactwo duchowe i artystyczne zachowanych tam pomników przeszłości, pamiątki wielokulturowej tradycji i historii miasta.
Z notki wydawniczej: „Na kartach albumu, kierowanego do odwiedzających Nowy Sącz turystów, do rozsianych po kraju i całym świecie rodaków, do współczesnych mieszkańców Nowego Sącza: starszego pokolenia miłośników grodu oraz do młodych pokoleń poznających historię sądeczan, jego twórcy zamierzają ć światu oraz uwiecznić órem i obrazem spoczywających na sądeckim cmentarzu (71 kwater na ponad 6 ha) znanych i bezimiennych bohaterów sądeckiej historii, patriotów – żołnierzy i powstańców, przelewających krew za ojczyznę w XIX i XX wieku, oddać hołd zasłużonym dla Nowego Sącza i Polski politykom, społecznikom, pedagogom, duchownym, urzędnikom, rzemieślnikom, przedstawicielom świata nauki i kultury”.
Niosące wiele zaskakujących odkryć biogramy zmarłych (ok. 3 tys. osób pochowanych na sądeckiej nekropolii od końca XIX w. do… marca 2014 roku), pomniki nagrobne, inskrypcje i medaliony przedstawione w albumie, fotografie i pocztówki archiwalne z bogatej kolekcji B. Kołcza i 160 fotografii współczesnych – zgodnie z zamysłem autorów – dostarczą jego czytelnikom dodatkowej wiedzy faktograficznej i doznań estetycznych, przypomną odchodzących w zapomnienie i cmentarną ciszę rodaków, staną się książkowym zaproszeniem do sądeckich i sentymentalnych spacerów wśród grobów oraz ważnym elementem kształtowania świadomości ojczystej.
Przesłaniu twórców i wydawcy książki przyświecają zakorzenione w polskiej kulturze i ważne również dla naszej małej ojczyzny słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie.”
A czytelnikom? Może inskrypcja na grobie Stanisława Bugajskiego (kwatera 48):

Co mnie spotkało
Ciebie nie minie
bądź na to gotów
w każdej godzinie


(s)

Dziękujemy za przesłanie błędu