Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
20/01/2023 - 07:45

Archeolodzy podzielili się wynikami badań na wzgórzu zamkowym. Będzie kolejna koncepcja odbudowy zamku

Rok 2022 roku za nami i podsumowany trzeci rok prac archeologicznych, prowadzonych na wzgórzu zamkowym w Nowym Sączu. Ubiegłoroczny sezon został dzisiaj podsumowany w sądeckim ratuszu przez władze miasta i Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego, nadzorującą prace archeologiczne. Są one konieczne, by można było myśleć o ewentualnej odbudowie zamku królewskiego, który przez kilka wieków wpisywał się w wzgórze zamkowe. Miasto przygotowuje właśnie kolejną koncepcję zrekonstruowanej budowli.

Po jej przygotowaniu zostanie ona zaprezentowana mieszkańcom miasta. Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku prezydent Ludomir Handzel oraz prezes SARR przedstawili nowosądeczanom w formie wizualizacji pomysł, jak mógłby wyglądać odbudowany sądecki zamek. Był to pomysł spajający w jedno historyczną przeszłość zamku z nowoczesnością. Jednym się podobał, ale nie wszystkim mieszkańcom, niestety taka koncepcja łączenia starej zabytkowej substancji z elementami bardzo nowoczesnymi przypadła do gustu.

Badania archeologiczne na wzgórzu zamkowym, a także inne działania zmierzające do rekonstrukcji zniszczonego w 1945 roku nowosądeckiego zamku, są prowadzone na wzgórzu zamkowym od trzech lat. Pieczę nad wykopaliskami od początku sprawuje miejska spółka Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu. Ten czas, jaki archeolodzy spędzili na wzgórzu zamkowym przyniósł spektakularne odkrycia, które być może przyczynią się do zrewidowania wiedzy dotyczącej lokacji Nowego Sącza i czasów przedlokacyjnych.

Jarosław Suwała, prezes SARR podsumowując ten bardzo intensywny trzyletni okres wykopalisk archeologicznych zaznaczył, że do tej pory, archeologowie bardzo gruntownie przebadali pięć wykopów, a ich zawartość rzuciła nowe światło na przyjęte dotychczas za pewnik historyczne fakty.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu