Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
25/11/2013 - 14:48

Archiwum Narodowe w Krakowie ma filmy o Nowym Sączu

Filmy nakręcone przez Wiesława Szkarłata z Nowego Sącza trafiły do Archiwum Narodowego w Krakowie. Archiwum zakupiło materiały, które pokazuję bohaterów Ziemi Sądeckiej, a także wiele ciekawych i ważnych wydarzeń dla regionu.
Archiwum Narodowe w Krakowie zakupiło zdigitalizowane filmy przygotowane przez byłego reportera TVP Kraków i właściciela Studia TVS. Wiesław Szkarłat nagrywał reportaże, filmy, informacje i krótkie programy dla telewizji. Udokumentował wiele ważnych wydarzeń, które rozgrywały się na Sądecczyźnie. Ale także tych, których bohaterami byli mieszkańcy regionu. Szkarłat przygotowywał materiały promocyjne dla samorządu, przedsiębiorców, jak również spoty wyborcze.

Materiały pochodzą z lat 1987-2010. Większość z nich zostało jednak nakręconych w pierwszej połowie lat 90-ych.

Archiwum zawiera materiały z pierwszych lat transformacji ustrojowej. Pokazuje rzeczywistość społeczną, polityczną, wydarzenia kulturalne i religijne Sądecczyzny. W materiałach udokumentowane są wizyty ważnych polityków w Nowym Sączu. Obrazują one także problemy społeczne jak: narastające bezrobocie, przekształcenia własnościowe państwowych zakładów, początki oraz rozwój polskiego biznesu. W materiale filmowych znajdziemy również obrazy dokumentujące bogactwo kulturowe, krajobrazowe i duchowe południowej Małopolski.

 

(MC)

Źródło: Archiwum Narodowe w Krakowie

Fot. Archiwum Wiesława Szkarłata Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe