Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
22/11/2023 - 15:25

Aż ciężko uwierzyć w takie wyniki. Wybory zakończyły się dla nich całkowitą porażką

O zwycięzcach mówi się zawsze bardzo dużo. Mało kto pamięta jednak o przegranych. Podczas ostatnich wyborów parlamentarnych było ich wielu. Jakie wyglądały najniższe wyniki w naszym okręgu? Niektórzy nie zdobyli nawet 100 głosów...

Wybory parlamentarne 2023

Wybory parlamentarne, które odbyły się przed miesiącem cały czas wzbudzają w naszym kraju duże emocje. Przypomnijmy, że choć ich zwycięzcą zostało Prawo i Sprawiedliwość, to większością zdolną do utworzenia rządu dysponuje koalicja Trzeciej Drogi, Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. 

W sądeckim okręgu nr 14 mandaty uzyskało 10 posłów: Ryszard Terlecki, Arkadiusz Mularczyk, Edward Siarka, Patryk Wicher, Barbara Bartuś, Andrzej Gut-Mostowy (Prawo i Sprawiedliwość), Weronika Smarduch, Piotr Lachowicz (Koalicja Obywatelska), Ryszard Wilk (Konfederacja), Urszula Nowogórska (Trzecia Droga).

Bardzo dużo mówi się o najlepszych i rekordowych wynikach, pisaliśmy o nich TUTAJ. Warto jednak zwrócić uwagę również na te najsłabsze. W naszym regionie kandydatów, na których głosowało bardzo mało wyborców nie brakowało. Kto wyróżnia się na tym tle? 

Najniższe wyniki wyborcze w okręgu sądeckim

Najmniej głosów zebrała startująca z listy Polska Jest Jedna - Dominika Becker. Poparło ją zaledwie 35 mieszkańców. Niewiele lepiej wygląda wynik innych kandydatów tego komitetu - Barbary Wykręt (73 głosy) czy Moniki Chochlińskiej (82 głosy). Ich dwucyfrowy wynik zwraca uwagę.

Na każdej liście znajdziemy oczywiście osoby, które zebrały najmniej głosów. W Prawie i Sprawiedliwości jest to Przemysław Gajowski (621), w Koalicji Obywatelskiej - Marek Bochowicz (107), w Konfederacji - Roksana Lachner (145), w Lewicy - Adam Rossmanith (210), w Trzeciej Drodze - Jarosław Czepieliński (220), a w Bezpartyjnych Samorządowcach - Bolesław Bara (151).

Biorąc pod uwagę wynik całego komitetu, najgorszy zanotowali Bezpartyjni Samorządowcy, którzy zebrali łącznie 10 643 głosy. Z ciekawostek dodajmy jeszcze, że Anna Paluch (z PiS-u) oraz Rafał Piech (z PJJ) mieli lepsze wyniki niż Piotr Lachowicz. Metoda D’Hondta sprawiła jednak, że to kandydat Koalicji Obywatelskiej może się cieszyć z poselskiego manadatu. ([email protected], fot.: TK/ zdjęcie ilustracyjne)


Dziękujemy za przesłanie błędu