Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
14/04/2021 - 16:45

Będą dodatkowe uprawnienia dla kierowców z prawkiem kategorii B

Zgodnie z unijnymi dyrektywami polski rząd szykuje się do zmian w przepisach związanych z posiadaniem prawa jazdy kategorii B. O co chodzi? O to, by zwiększyć dopuszczalną masę pojazdów, które można prowadzić z takim prawkiem. Szczegóły?

Będą dodatkowe uprawnienia dla kierowców z prawkiem kategorii B

Zgodnie z regulacjami obowiązującymi w Unii Europejskiej jeszcze w tym półroczu kierowcy legitymujący się prawem jazdy kategorii B zamiast pojazdów do 3,5 tony będą mogli kierować pojazdami o masie całkowitej do 4,25 tony. Pomysłów jak praktycznie wdrożyć ten zapis jest kilka. Według najpoważniejszej propozycji takie uprawnienia zostałyby wprowadzone przy jednoczesnym podniesieniu limitu sprzedaży aut z alternatywnym zasilaniem np. elektrycznych a prawo do prowadzenia cięższych pojazdów przysługiwałoby kierowcom, którzy mają prawo jazdy od minimum dwóch lat.

Zobacz też: Uwaga kierowcy. Niemcy zmieniają przepisy dotyczące opon zimowych

Po co ta zmiana? Unia uważa, że państwa członkowskie powinny bardziej kłaść nacisk na wprowadzanie do ruchu aut z alternatywnymi napędami a te są bardzo często cięższe od tradycyjnych aut. Różnica wynika zazwyczaj z wagi samego napędu. 

Co bardzo istotne – uprawnienia te w niczym nie zmienią trybu, sposobu nauki jazdy i zdawania egzaminu na prawo jazdy, nie podniosą kosztów kursów ani nie będą się wiązały z koniecznością poniesienia jakichkolwiek dodatkowych opłat przez kierowców. Uprawnienia kierowcy zyskają z automatu w dniu wejścia znowelizowanych przepisów w życie. ([email protected] Fot. ilustracyjne archiwum sądeczanin.info - MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu