Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lutego. Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda
03/12/2022 - 15:55

Będą w Podegrodziu podwyżki opłat za śmieci

8 grudnia odbędzie się w Podegrodziu sesja, na której radni zadecydują o stawkach za wywóz śmieci na rok 2023. I co tu czarować – szykuje się podwyżka. Jakiego rzędu?

"Od Mikołaja" dostaną w Podegrodziu podwyżkę opłat za śmieci

Zobacz też: Wójt Podegrodzia ze Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uhonorował go tak prezydent Andrzej Duda

Przetarg ogłoszony przez gminę na wywóz śmieci w 2023 roku podzielony był na dwa zadania. Pierwsza część obejmowała odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy. W tym wypadku wpłynęła tylko jedna oferta firmy EMPOL z Tylmanowej, która wyceniła zadanie na 3 350 934,36 zł. Druga część Odbiór i zagospodarowanie odpadów z przystanków i miejsc publicznych. Tu zgłosiły się dwa przedsiębiorstwa Transport Specjalizowany Marek Wójcik z Podegrodzia z kwotą 73 467 zł i PreZero Małopolska Sp. z o.o. z Krakowa ze stawką 86 400 zł.

Zobacz też: Zima na drogach szarpnie budżetem Podegrodzia do bólu

Ze swojej strony podegrodzki samorząd szacował zadania na kolejno na 2 955 774,13 zł i 88 285,75 zł, czyli w sumie na 3 044 059,88 zł. Na pierwszy rzut oka widać zatem rozbieżność między szacunkami a ofertami w przetargu.

Co z tego wynika dla mieszkańców? Podwyżka cen jest nieunikniona. Dziś stawka od osoby miesięcznie za śmieci segregowanie to 20,75 zł minus 2 złote, jeśli mieszkaniec prowadzi kompostownik, stawka przy braku segregacji - 41,50 zł. – Nie chciałbym jeszcze przesądzać, bo muszą o tym zadecydować radni, ale zakładana jest podwyżka stawki o 5 złotych przy jednoczesnym zachowaniu zniżki 2 złote od osoby w gospodarstwach, w których mieszkańcy kompostują śmieci bio – usłyszeliśmy od przewodniczącego rady Józefa Kotarby.

Ostateczne decyzje zapadną już 8 grudnia podczas najbliższej sesji. ([email protected] Fot.: ilustracyjne pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu