Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
25/07/2020 - 17:25

Będzie można jeździć bez prawa jazdy. Sejm już to przegłosował

24 lipca, czyli ledwie wczoraj sejm przegłosował przepisy, dzięki którym jeździć będzie można bez papierowego prawa jazdy a co najważniejsze rejestracja samochodów będzie o wiele tańsza i prostsza.

Na te wieści kierowcy czekali już od dłuższego czasu, bo dyskusja wokół nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym trwała bardzo długo. Jakie zmiany wprowadzili posłowie? Dzięki sprawniejszemu funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów kierowcy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nie będą musieli mieć przy sobie w trakcie jazdy „papierowego” prawa jazdy. Rejestr uprawnionych do kierowania będzie funkcjonował bowiem również w oparciu o e-prawo jazdy, czyli prawo jazdy elektroniczne.

Kolejna istotna zmiana. Gdy skończy się miejsce, skończą się rubryczki na wpisanie terminów kolejnych przeglądów technicznych, dokumentu nie trzeba będzie już wymieniać. To kilkadziesiąt złotych oszczędności dla portfela kierowcy.

Zobacz też: Masz dość ograniczonego dostępu do urzędów? Wiemy jak tego uniknąć

Zniesiony zostanie również obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. - Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy - w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł i nalepka kontrolna – 18,5 zł i łącznie 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line - czytamy w serwisie auto-świat.pl

Zobacz też: Szarżujesz? Zabiorą ci „prawko” nawet poza terenem zabudowanym

Pojazd będzie można zarejestrować w końcu w miejscu pobytu czasowego. I co też na pewno ucieszy Polaków – przy zakupie auta używanego zachować jego dotychczasowe tablice rejestracyjne. Na tym nie koniec – zarejestrowania fabrycznie nowego samochodu będzie można dokonać elektronicznie już w salonie sprzedaży.

Przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw z wyjątkiem tych rozwiązań, których obowiązywanie musi ogłosić ministerstwo cyfryzacji. Z kolei na to, by zaczęły obowiązywać zapisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej trzeba będzie zaczekać aż dwa lata.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu