Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
08/04/2021 - 13:00

Będzie pierwsza międzygminna straż do walki ze smogiem na Sądecczyźnie

Czy Podegrodzie i Łącko rzeczywiście są gotowe utworzyć wspólnie ze Starym Sączem pierwszą na Sądecczyźnie międzygminną straż? Okazuje się, że rozmowy na ten temat trwają już od grudnia zeszłego roku.

Będzie pierwsza międzygminna straż do walki ze smogiem na Sądecczyźnie

O planach utworzenia w Starym Sączu – ale tylko we współpracy z Podegrodziem i Łąckiem – straży gminnej pisaliśmy obszernie w publikacji Stary Sącz powinien mieć Straż Gminną, ale wspólnie z Łąckiem i Podegrodziem

Dziś przedstawiamy stanowisko kolejnych samorządów.

- Pierwsze rozmowy na ten temat prowadziliśmy już pod koniec ubiegłego roku, we wspomnianym przez burmistrza Kazimierza Gizickiego gronie – komentuje na wstępie wójt Stanisław Banach. – Będziemy się taką formację powołać wspólnie ze Starym Sączem i Łąckiem, bo samodzielnie nie jesteśmy w stanie tego udźwignąć. Na mówienie o szczegółach jest jeszcze za wcześnie, zapewne na początku będzie to kilku strażników, którymi będziemy się wymieniać – podkreśla.

I w Podegrodziu głównym argumentem przemawiającym za uruchomieniem straży jest wchodzący w życie już od września obowiązek sprawdzania i weryfikowania wszystkich sygnałów napływających w ramach tzw. ekointerwencji – w uproszczeniu sprawdzania palenisk, co do których jest podejrzenie, że spalane były w nich śmieci.

Tak jak już wspominaliśmy w publikacji  Podegrodzie dokłada policji do eko patroli, a ktoś strzela fałszywymi donosami w Podegrodziu urzędnikom asystują w tym zakresie policjanci, do których patroli dopłaca gmina. Ale możliwości kadrowe komisariatu policji są zbyt skromne, żeby obsługiwać w ten sposób wszystkie wspomniane trzy gminy jednocześnie.

Zobacz też: Wola Krogulecka: będzie ekologiczny parking na półkach dla turystów

- Poza tym mieszkańcy reagują na policjantów zazwyczaj dość histerycznie. Strażnicy Gminni są jednak trochę inaczej przez społeczeństwo postrzegani – zaznacza Banach.

Ten sam punkt widzenia prezentuje wójt Łącka Jan Dziedzina. – Kwestia obowiązków związanych z czystością powietrza, to jest w naszym przypadku podstawowy argument przemawiający za utworzeniem takiej straży. Ale tak naprawdę argumentów jest więcej. Podobnie jak Stary Sącz staramy się ciągle rozbudowywać naszą infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną. Na razie nad tymi miejscami sprawują kontrolę firmy, z którymi mamy podpisane umowy na przykład na monitoring, ale to może już w przyszłości nie wystarczyć.

- Oczywiście na razie za wcześnie na mówienie o szczegółach, ale myślę, że mając umocowanie w naszych radnych, taką formację razem utworzymy. Tym bardziej, że ze Starym Sączem i Podegrodziem łączy nas już od dawna, bardzo udana, współpraca w ramach Lokalnej Grupy Działania. Pół żartem, pół serio mogę to podsumować: z takimi partnerami nie jest strach zasiąść do rozmów poważnych – podsumowuje szef łąckiego samorządu.

O rozwoju sytuacji i kolejnych decyzjach w sprawie utworzenia międzygminnej straży będziemy informować na bieżąco. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum PG)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020