Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
09/11/2019 - 17:00

Bezcenny dar udostępniony mieszkańcom Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

Każdy, kto widział to dzieło w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza był, z pewnością, pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczył. Monumentalne freski Michała Anioła pokrywające Kaplicę Sykstyńską z tak bliska. Detale odtworzone w skali 1:1 dosłownie zapierają dech. Wszystko zawarte w monumentalnym dziele – album „La Capella Sistina”. Teraz jego bogactwo będzie dostępne dla każdego, kto będzie nim zainteresowany.

Rok temu ten wspaniały album został zakupiony dla miasta przez Zbigniewa Konieczka, prezesa firmy Newag, znanego sądeckiego biznesmena i filantropa. Teraz dzieło zostało przekazane do Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego przy ul. Franciszkańskiej 11.

Przypomnijmy, że Nowy Sącz jest nielicznym miastem w Polsce, które posiada ten wyjątkowy album. Był on darem sądeckiego biznesmana na 726. rocznicę lokacji miasta

"La Cappella Sistina", prezentuje najcenniejszy skarb Watykanu - Kaplicę Sykstyńską. Oglądając zawartość tego przepięknego albumu można zobaczyć każdy element fresków, każdy szczegół. Można chłonąć artyzm Michała Anioła, zobaczyć pewne tajemnice zawarte w tych malowidłach, zobaczyć wybitną sztukę.

Czytaj także: Urodziny Nowego Sącza. Zbigniew Konieczek: Nie mogłem przyjść bez prezentu

Po roku, od momentu, kiedy pojawił się w Nowym Sączu trafił do Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu, którą kieruje obecnie po. dyrektora Marek Rylewicz. Album został przekazany bibliotece na mocy zawartej z miastem umowy użyczenia. Biblioteka będzie dysponowała tym dziełem na czas nieokreślony.

- Dzieło to ufundował dla mieszkańców Nowego Sącza Zbigniew Konieczek, a teraz, zgodnie z jego wolą udostępniamy to dzieło szerokiej publiczności, tak, aby, tak, aby każdy sądeczanin, każdy mieszkaniec Nowego Sącza mógł zapoznać się z tym albumem  – powiedział prezydent Ludomir Handzel.

Ofiarodawca, Zbigniew Konieczek podkreślił, że miejsce każdego dzieła, także tak cennego jak album La Capella Sistina, jest w bibliotece.

- Dostęp będzie znacznie szerszy i każdy, kto ma ochotę, to dzieło zobaczyć nie będzie musiał fatygować się do ratusza, tylko do biblioteki – powiedział darczyńca.

W Sądeckiej Bibliotece Publicznej trzy księgi dzieła są odpowiednio zabezpieczone. Eksponowane są w gablotach znajdujących się w czytelni głównej. Szef sądeckiej biblioteki przyznaje, że dzieło będzie udostępniane najpierw zorganizowanym grupom w takich godzinach, gdy nikt z czytelni nie będzie korzystał.

- Album będzie prezentował tylko i wyłącznie przeszkolony pracownik biblioteki – mówi Marek Rylewicz. – Dzieło będzie udostępniał oczywiście w białych rękawiczkach. Żaden uczestnik, który będzie brał udział w tym pokazie, nie będzie mógł dotykać ksiąg. Te książki są bardzo drogie i trzeba o nie dbać – podkreślił Marek Rylewicz.

Album "La Cappella Sistina" - to niepowtarzalne, unikatowe wydawnictwo, zawierające fotografie XV i XVI-wiecznych fresków Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie. Limitowany nakład na Polskę wynosi zaledwie 50 egzemplarzy. Detale odtworzone są w skali 1:1. Dzieło należy do najbardziej zaawansowanych projektów fotograficznych; charakteryzuje się niespotykaną zgodnością kolorów, sięgającą 99,9 proc.

Album waży prawie 30 kg. Jest podzielony na trzy części. Jeden tom poświęcony jest freskom piętnastowiecznych malarzy, drugi dziele Michała Anioła, czyli sklepieniu. Natomiast trzeci to Sąd Ostateczny.

Album dokumentuje skarby i wspaniałe dzieła znajdujące się w najcenniejszym zabytku Watykanu. Książka jest efektem współpracy Muzeów Watykańskich z jednym z włoskich wydawców. Cena albumu to 52 tysiące złotych.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, UM w Nowym Sączu.

Bezcenny dar sądeckiego filantropa trafił do Sądeckiej Biblioteki Publicznej
Każdy, kto widział to dzieło w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza był, z pewnością, pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczył.


Dziękujemy za przesłanie błędu