Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
28/05/2013 - 09:44

Bocian-podróżnik będzie oficjalną maskotką Muszyny?

Bocian z zielonym plecaczkiem na grzebiecie, autorstwa uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Miliku, wygrał konkurs na maskotkę Muszyny. – Najprawdopodobniej ten właśnie bocian będzie promował nasze uzdrowisko – mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny.
W Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego” wczoraj (27 maja) podsumowano konkursy pt. „Maskotka miasta Muszyny” i „Legendy miasta Muszyny”. Zwycięzcom i laureatom wręczono nagrody i dyplomy, a uroczystość połączono z wernisażem konkursowych prac.
- Wpłynęło w sumie 185 prac ze wszystkich szkół znajdujących się na terenie miasta i gminy uzdrowiskowej Muszyna. Każda szkoła przedstawiła swoje propozycje, które odznaczały się bardzo wysokim poziomem, przez co wybór zwycięzców okazał się bardzo trudny – podkreśla Iwona Wachna z Urzędu Miasta i Gminy Uzdrowiskowej w Muszynie.
Prace oceniane były przez Izabelę Bajorek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Katarzynę Rymarczyk-Wajdę, sekretarz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna i Barbarę Rudzką, kustosz Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego”.
- Brałyśmy pod uwagę technikę wykonania prac, ich estetykę, oryginalność pomysłu oraz związek z historią i tradycją Muszyny – zaznacza sekretarz Muszyny.
Jury na „Maskotkę miasta Muszyny” wybrało bociana-podróżnika, wykonanego przez uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Miliku. Zwycięzcy otrzymali czek na sumę 1 tys. zł, który zasili budżet planowanej wycieczki klasowej.
- Okazało się, że dzieci z naszej gminy są zdolne i mają ciekawe pomysły. Maskotka, która wygrała konkurs najprawdopodobniej stanie się oficjalną maskotką naszego uzdrowiska – mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny. – Zresztą na mieszkańców Muszyny mówiło się i nadal mówi „bociany”, więc bocian-podróżnik jak najbardziej kojarzy się z naszym uzdrowiskiem, a do tego budzi pozytywne skojarzenia. Jest symbolem wiosny i płodności – dodaje.
Burmistrz wyjaśnia, że określenie „bociany” odnoszące się do mieszkańców Muszyny pochodzi z okresu, gdy gmina nie była jeszcze uzdrowiskiem.
- Pracy było tu niewiele i większość mieszkańców w okresie wiosenno-letnim wyjeżdżała na zarobek do pobliskiej Krynicy-Zdroju. Na zimę wracali. Stąd skojarzenie z bocianem, który na wiosnę przylatuje do Polski, a na zimę odlatuje do ciepłych krajów – podkreśla Golba.
W konkursowych pracach motyw bociana był częsty ale nie jedyny. Figurka „Muskatka” – muszyńskiego rycerza - stworzona przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Muszynie zajęła drugie miejsce. Trzecie przyznano Justynie Hnatiuk, uczennicy ZSP Gimnazjum w Muszynie, za rysunek wiewiórki ubranej w zbroję rycerza.
Konkurs „Legendy miasta Muszyny” w formie rysunkowej wygrała Laura Kopacz, uczennica pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Andrzejówce. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Sekuła, natomiast trzecie Patrycja Tokarczyk – także uczennice z SP w Andrzejówce. Natomiast w części konkursu „Legendy miasta Muszyny” w formie literackiej pierwsze miejsce zajęli uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej w Miliku i ich interpretacja legendy. Drugie miejsce zajął Mariusz Szymczyk, a trzecie Mariusz Homa.
Wyróżniono także prace Józefy Okrzes, Damiana Wicik, Marcina Fredy - podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Opiekunów „Sposób na życie”.
Nagrody i dyplomy wręczał osobiście burmistrz uzdrowiska Jan Golba. O oprawę artystyczną zadbała Izabela Bajorek, dyrektor MGOK-u, wraz z dziećmi i wychowankami placówki. Na zakończenie występów Barbara Rudzka, kustosz muzeum, opowiedziała zgromadzonym kilka legend dotyczących Muszyny i jej okolic.

(ALF)
Fot. (BK)






Dziękujemy za przesłanie błędu