Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
22/12/2012 - 22:22

Bogusza pożegnała żołnierza. Zginął pod lawiną w Tatrach

W miniony piątek (21 grudnia) w Boguszy, gm. Kamionka Wielka, odbył się pogrzeb st. szer. WP Wojciecha Roli. Żołnierz zginął trzy dni wcześniej pod lawiną w Tatrach. Przebywał na urlopie po powrocie z zagranicznej misji w Afganistanie.
W kościele parafialnym św. Antoniego w Boguszy Zmarłego żegnała rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, władze lokalne,  druhowie OSP, delegacje szkół  z Boguszy, Królowej Górnej i Nowego Sącza oraz koledzy z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej wraz z dowódcą ppłk. Danielem Różańskim. Przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy jednostki. Mszę św. z miejscowym proboszczem, ks. Józefem Nowakiem koncelebrował ks. ppor. Łukasz Hubacz, kapelan ordynariatu polowego. Odczytano kondolencje bp. polowego Józefa Guzdka.
W homilii ks. Hubacz podkreślił, że śmierć powinna być przypomnieniem i lekcją, mówiącą o kruchości ludzkiego życia. - Starszy szeregowy Wojciech Rola był człowiekiem niezwykłym, z oddaniem pełniącym służbę na rzecz Ojczyzny. Kto służy człowiekowi, ten wzrasta, wyrabia sobie coraz bardziej charakter i duszę – mówił kaznodzieja.
26-latek żołnierz odpoczywał po zagranicznej misji w Afganistanie. Kochał góry. 18 grudnia śp. Wojciecha Rolę przysypała lawina w rejonie Przełęczy Świnickiej w Tatrach. Mężczyzna leżał pod śniegiem 40 minut. Był reanimowany. Pomimo wysiłków lekarzy zmarł tego samego dnia w szpitalu w Zakopanem. Do służby miał wrócić w połowie stycznia. W 6. Brygadzie Powietrzno-Desantowej w Krakowie służył od 1 lutego 2008 roku jako strzelec pokładowy. Cieszył się zaufaniem dowództwa. Został wytypowany jako kandydat do szkoły podoficerskiej.
Na zakończenie uroczystości pogrzebowej ks. Hubacz  poinformowal, że z incjatywy płk.  Adama Joksa, nowego dowódcy 6. Brygady  Powietrzno-Desantowej, 20 stycznia  2013 r. o godz. 11.30. w  kościcle garnizonowym  św. Agnieszki w Krakowie zostanie odprawiona msza  św. o spokój duszy st. szer. Wojciecha Roli.  

(s), źródło: ordynariat.wp.mil.pl, Katolicki Dziennik Internetowy\
 Na zdjęciu Wojciech Rola (archiwum przyjaciół zmarłego) 
Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe