Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
04/07/2018 - 10:30

Budżet Obywatelski rozstrzygnięty. Kryniczanie kupią busa

W gminie Krynica-Zdrój zakończyło się głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej głosów zdobył i zwyciężył zakup pojazdu na potrzeby Komunikacji Uzdrowiskowej, wartość projektu to 260 tys. złotych.

Budżet Obywatelski to pomysł, który przywędrował do Polski z Brazylii. Pierwsze miasto Porto Alegre wprowadziło go w 1989 roku. W Polsce, po raz pierwszy w 2011 roku wdrożył go Sopot. Gmina Krynica-Zdrój głosowanie przeprowadziła po raz trzeci.

Mieszkańcy zgłosili 9 projektów i mieli do wydania 260 tys. złotych. Podczas, trwającego 3 tygodnie głosowania, oddano 1810 głosów, z czego liczba głosów ważnych wynosiła 1663. Większość nieważnych, to były głosy zdublowane.

Na podium znalazły się poniższe projekty:

1. Zakup pojazdu na potrzeby Komunikacji Uzdrowiskowej, ilość głosów - 479 wartość projektu 260 tys złotych,
2. Zrelaksuj się przy Parku Słotwińskim, ilość głosów -278, wartość projektu 190 tys złotych,
3. Rozbudowa i doposażenie istniejącego placu zabaw i siłowni zewnętrznej na Czarnym Potoku, ilość głosów 230, wartość projektu 165 tys złotych.

Projekt, który wygrał, wykorzystał całą pulę pieniędzy dostępną w tegorocznej edycji, więc tylko on zostanie wpisany do budżetu gminy Krynica-Zdrój i zrealizowany w 2019 roku.

W opisie szczegółowym pomysłu czytamy: Wykorzystywane obecnie przez Komunikację Uzdrowiskową pojazdy nie wystarczają do obsługi ruchu w takim zakresie, w jakim oczekują tego mieszkańcy. Zakup dodatkowego pojazdu przyczyni się w sposób bezpośredni do rozwiązania tego problemu, zwiększy się dostępność bezpłatnej i ulgowej komunikacji dla mieszkańców. Poprawi to zdecydowanie komfort życia zwłaszcza osób starszych.

Przypomnijmy, że Komunikacja Uzdrowiskowa w Krynicy-Zdroju powstała w marcu 2014 roku. Niedługo po tym, Rada Miejska, na wniosek burmistrza Dariusza Reśko, zdecydowała o wprowadzeniu darmowych przejazdów dla emerytów i rencistów, którzy ukończyli 60 lat. Była to jedna z pierwszych takich inicjatyw w Małopolsce.

(KS)







Dziękujemy za przesłanie błędu