Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
02/06/2021 - 14:45

Burmistrz Lelek w gronie doradców prezydenta RP Andrzeja Dudy

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek został powołany do Rady do spraw Samorządu Terytorialnego w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Prezydent Andrzej Duda zawiązał tę radę 31 maja. Na czym będzie polegała praca Lelka?

Burmistrz Lelek w gronie doradców prezydenta RP Andrzeja Dudy

Zacznijmy od tego po co owa rada została powołana. Otóż zadaniem jej członków będzie przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta, przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu terytorialnego oraz wspieranie działań prezydenta związanych z realizacją inicjatyw prezydenckich dotyczących samorządu terytorialnego. Członkowie rady będą również odpowiedzialni za edukację oraz promocję działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego. Co zadecydowało o tym, że powołany został Jacek Lelek?

Nie jest tajemnicą, że prezydent Andrzej Duda jest związany ze Starym Sączem rodzinnie i bywa tu bardzo częstym gościem. Niemal za każdym razem znajduje czas na osobiste spotkania z władzami samorządu i bacznie obserwuje jego rozwój i kolejne inwestycje. Lelek znany jest też w całej Małopolsce jako inicjator wielu przedsięwzięć o wymiarze ponadlokalnym. Czy nominacja jest tego efektem?

- Nie mnie o tym mówić. To nie jest pytanie do mnie. Ale rzeczywiście pan prezydent zawsze jest pod wrażeniem tempa rozwoju naszej gminy – mówi sam Jacek Lelek. – Na czym będzie polegała nasza praca? Między innymi na analizie prowadzonych prac legislacyjnych i na wychodzeniu z inicjatywą wprowadzania kolejnych zmian.

Na razie jesteśmy po pierwszym spotkaniu rady, która w poprzedniej kadencji funkcjonowała jako sekcja. Ale było to spotkanie robocze, bardziej kurtuazyjne. Jednak już dziś mogę zadeklarować, że zrobię wszystko, by jak najlepiej wywiązywać się z nowych obowiązków – zaznacza samorządowiec.

Obok Jacka Lelka do rady został z naszego regionu wójt gminy Korzenna Leszek Skowron oraz marszałek Małopolski Witold Kozłowski. W sumie w radzie zasiada 26 osób z całej Polski: trzech ministrów, marszałkowie województw, starostowie, wójtowie i burmistrzowie oraz eksperci m.in. z dziedziny finansów czy architektury. (e.stachura@sadeczanin.info) Fot.: archiwum Kazimierza Gizickiego, ostatnia wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Starym Sączu, 29 maja 2021 roku.Dziękujemy za przesłanie błędu