Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
06/12/2017 - 10:25

Była śmierć, było pospolite ruszenie a I Brygady w projekcie budżetu nie ma!

Nie będzie sygnalizacji świetlnej na pasach, nie będzie ronda – w projekcie budżetu Nowego Sącza na 2018 rok nie ma najmniejszej wzmianki o ulicy I Brygady. Czy radni jeszcze zawalczą o to, co najważniejsze, czyli o bezpieczeństwo sądeczan?

W publikacji Nowy Sącz: Już wiemy które ulice doczekają się remontu w 2018 roku. Ile miasto chce wydać na inwestycje drogowe? podawaliśmy wszystkie ulice, których remont zaplanowany jest w budżecie miasta na 2018 rok. I natychmiast wylała się fala krytyki.

- Dlaczego nie ma Piłsudskiego? Kawałek koło DAKO nadaje się chyba już tylko na poligon – grzmiała część Czytelników rozochoconych faktem, że odcinek od ronda Solidarności doczekał się nowej nawierzchni.

Zobacz też: Tragedia zjednoczyła mieszkańców. Walczą o swoje bezpieczeństwo

Ale tak naprawdę największe poruszenie wywołał brak jakiejkolwiek wzmianki o ulicy I Brygady. Interpelacje w tej sprawie składał nawet na sesji radny Tadeusz Gajdosz. – Naprawdę jestem niemile zaskoczony. W projekcie budżetu na 2018 rok nie ma żadnej wzmianki ani o rondzie na skrzyżowaniu z Alejami Piłsudskiego ani nawet o światłach przy przejściach dla pieszych. Ja rozumiem, że wydatków jest bardzo dużo, ale na bezpieczeństwie naszych mieszkańców naprawdę oszczędzać nie możemy – podkreślał radny w rozmowie z Sądeczaninem.info.

Gorycz Gajdosza jest tym większa, że autorzy projektu zupełnie przemilczeli pospolite ruszenie mieszkańców Gorzkowa i Wojska Polskiego (ulica I Brygady, to naturalna granica tych dzielnic), którzy po śmiertelnym wypadku na psach zbierali podpisy apelując do władz, by zrobić wszystko, by dodatkowo zabezpieczyć najbardziej newralgiczne przejścia na tej ulicy.

Zobacz też: Śmiertelny wypadek na ulicy I Brygady. Zginęła kobieta potrącona na pasach [ZDJĘCIA]

Niemiłego zaskoczenia nie kryje też radna Dominika Marczak, która w sprawie podniesienia bezpieczeństwa na przejściach apeluje systematycznie już od dłuższego czasu. W kwietniu tego roku prosiła nawet władze miasta o przedstawienie harmonogramu. co się w tej sprawie będzie działo ze szczególnym naciskiem na sąsiedztwo szkół SP nr 2 i SP nr 8.

Z odpowiedzi wiceprezydenta Wojciecha Piecha wynikało, że harmonogramu nie ma a wszystkie działania będą podejmowane w zależności od potrzeb i dostępności środków w budżecie.

- Autorem projektu budżetu jest prezydent, więc tak naprawdę my jako radni nie mamy większego wpływu na to, co zostanie tu wpisane. Jak osobiście mogę jedynie robić to, co cały czas robię: interpelować i wiercić dziurę władzom na każdej sesji – zastrzega Marczak.

Zarząd osiedla Gorzków też nie ma zamiaru bezczynnie czekać. – Będziemy cały czas monitować, będziemy pisać – mówi Krystyna Witowska i zastrzega od razu, że w przypadku Brygady zdania są podzielone. Jedni uważają, że wystarczy sygnalizacja świetlna na pasach, inni podnoszą, że trzeba temat rozwiązać kompleksowo – budową wspomnianego ronda, bo rondo bezwzględnie zmusza kierowców do tego, by ściągnąć nogę z gazu.

Co i tacy, którzy uważają, że inicjatywę powinna wykazać również policja. – Jak pokażą czarno na białym ile jest wypadków na tym nieszczęsnym skrzyżowaniu z Piłsudskiego, tonie ma siły żeby władze nie poszły po rozum do głowy. Sam dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego mówił u was na portalu, że to najniebezpieczniejsze miejsce w mieście. Może na dzień dobry nikt na sama budowę ronda pieniędzy nie wyłuska, ale mogliby chociaż w 2018 roku pieniądze na projekt wyłuskać. Ale tu muszą radni się postawić, bo sam zarząd dróg niczego nie wskóra, bo tak krawiec kraje, jak mu materiału staje…

Czy radni pochylą się solidarnie nad sprawą? Przekonamy się podczas głosowania nad budżetem.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu