Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
11/05/2022 - 13:50

To było tak niedawno. Oni byli laureatami Nagrody im. ks. prof. Kumora 2012

W tym roku prestiżowy konkurs literacki o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora jest obchodzony po raz dziesiąty. Należałoby powiedzieć: jak ten czas szybko leci. W 2013 roku odbyła się pierwsza konkursowa Gala i wtedy poznaliśmy jego pierwszych laureatów. Wówczas w kategorii „Sądecki Autor” zwyciężyła Wanda Łomnicka–Dulak poetka z Piwnicznej Zdroju, a w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” trzytomowe dzieło prof. Feliksa Kiryka „Dzieje Nowego Sącza”.

Wanda Łomnicka Dulak jest poetką regionalną, regionalistką, autorką felietonów gwarowych. Autorką niezapomnianego "Krakowiaka sądeckiego", którym sądeczanie witali i żegnali Jana Pawła II 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu.

W dzieciństwie związana była z Kosarzyskami; obecnie mieszka w Piwnicznej Zdroju. Od wielu lat związana jest również z Regionalnym Zespołem „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju.

Wanda Łomnicka-Dulak debiutowała w 1987 roku w tygodniku „Dunajec”. Jest autorką wielu tomików wierszy. Oto tytuły niektórych z nich: Modlą się ze mną łąki (1993), Śladem serdecznym (1993), Ścieżką zachodzącego słońca (1994), Po niewidzialnej stronie tęczy (1996), W królestwie buków (1999), Zielonej łaski pełna (2003), Poezja gór (2004), Wszystkie pory świtu (2005), Z Biblii Gór (2010), Nieszpory katyńskie (2010). Wydała też kilka albumów i słownik gwary górali nadpopradzkich Matusine słówecka (2005) oraz teksty widowisk dla Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu”. Brała udział w wielu konkursach poetyckich, na których otrzymywała nagrody i wyróżnienia. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Związku Literatów Polskich.

Prof. Wojciech Kudyba, również laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora (2015) w szkicu Beskidzka arkadia poetów sądeckich, zamieszczonym w książce Sądecczyzna w historiografii, literaturze i mediach (Kraków 2013) napisał:
„Świat poezji Wandy Łomnickiej-Dulak składa się z elementów pierwotnych i wiecznych. Dom, ziemia, rzeka, drzewo, wiatr, dolina, skała – wszystko to, choć poddane przemijaniu, okazuje się w istocie nieśmiertelne, tętniące rytmem wieczności.”

W 2013 roku laureatem w kategorii książka o „Sądecczyźnie” została wyjątkowa publikacja - trzytomowe dzieło prof. Feliksa Kiryka „Dzieje Nowego Sącza”. W tym roku pożegnaliśmy tego wybitnego badacza. Prof. Kiryk zmarł 24 kwietnia.

Był znawcą średniowiecza i wybitnym historykiem. Opublikował ponad 300 prac naukowych dotyczących dziejów Polski. Pisał również o Nowym Sączu i miastach regionu Sądecczyzny.

Można powiedzieć, że Nowy Sącz miał szczęście do historiografii, gdyż zachował obfite źródła, a zajmowali się nimi tacy wybitni dziejopisarze, jak np. w XIX w. ks. Jan Sygański. „Dzieje Nowego Sącza” należą do najlepszych monografii lokalnych.

[email protected], fot. Jerzy Cebula/arch. Sądeczanin.info,







Dziękujemy za przesłanie błędu