Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
08/04/2022 - 11:55

Całodobowa opieka dla niepełnosprawnych. Potrzebne 200 tysięcy, by to ruszyło

Stowarzyszenie na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” w Piwnicznej - Zdroju będzie w maju obchodzić pierwszą rocznicę swojej działalności. Ale już dziś stowarzyszenie potrzebuje wsparcia – chce dokończyć piętro opieki całodobowej w ośrodku w Kosarzyskach a do tego niezbędne jest 200 000 zł. Jeśli się uda, to będzie jedyny taki ośrodek na Sądecczyźnie!

Zobacz też: Osoby z niepełnosprawnościami mają już "Nasz Dom" w Kosarzyskach [ZDJĘCIA]

Osoby niepełnosprawne i seniorzy w gminie Piwniczna-Zdrój mają swoje wymarzone miejsce - jest to zmodernizowany III pawilon szkoły podstawowej w Kosarzyskach. Dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Regionów realizowany jest projekt pn. „Pełna moc– placówka opieki i aktywizacji osób niesamodzielnych”. Opieką zostaje objętych 30 osób. Uczestnicy korzystają z codziennych zajęć, które prowadzone odbywają się  pod okiem wykwalifikowanych terapeutów i opiekunów.

- A od kwietnia dzięki projektowi „Sięgamy po sukces” finansowanemu z PFRON, wsparciem zostanie objętych kolejnych  20 osób niepełnosprawnych  z terenu gminy Piwniczna-Zdrój. Osoby te będą mieć zapewnione zajęcia w czterech pracowniach terapeutycznych: kulinarnej i gospodarstwa domowego, ogrodniczo-florystycznej, artystyczno-hafciarskiej, plastycznej i rękodzieła. Ponadto uczestniczyć będą w zajęciach logopedycznych, integracji sensorycznej, dogoterapii – relacjonuje prezes stowarzyszenia Maria Kulig.

Zobacz też: No i modernizacji szlaku nie będzie. Piwniczna-Zdrój w kropce

Stowarzyszenie uczestniczy też w innych akcjach pomocowych - seniorzy tkali siatki maskujące dla Ukrainy.  Wszystko działa tu tak prężnie, że Stowarzyszenie otrzymało ostatnio nagrodę od starosty Marka Kwiatkowskiego – uznał jego działalność za Najlepszą Inicjatywę wśród wszystkich prowadzonych przez organizacje pozarządowe i wolontariackie w naszym regionie.

- Dopełnieniem naszej działalności jest dokończenie prac budowlanych i wykończenie pierwszego piętra z przeznaczeniem na opiekę całodobową dla 15 osób. Obecnie jesteśmy na etapie wykończenia ośmiu łazienek - układaniu fliz, montażu armatury, malowania pomieszczeń i dokończeniu montażu wykładzin na klatce schodowej. Niestety wciąż borykamy się z brakiem finansów. Potrzebujemy jeszcze 200 tysięcy złotych – przechodzi do sedna obecnego problemu Kulig.

Zobacz też: Wyciąg na Kicarzu? Jest nowy inwestor, ale to gmina wyciąga asa z rękawa

Dla modernizacja budynku o 630 m kwadratowych, w którym mieści się „Nasz Dom” kosztowała 2,5 mln złotych!  Stowarzyszenie zmierzyło się z tym zadaniem samo, szukając pomocy i wsparcia. - Bo wiedzieliśmy jak ważna jest pomoc dla osób niepełnosprawnych, którą świadczymy. Stowarzyszenie organizuje różne akcje charytatywne: licytacje prac podopiecznych, kiermasze, spotkania integracyjne, biegi Mikołajów, pikniki i tym podobne, ale niestety przez ostatnie lata sytuacja pandemiczna zahamowała nasze działania – nie kryje zmartwienia prezes stowarzyszenia.

To wyjątkowe przedsięwzięcie również dlatego, że na Sądecczyźnie nie ma ani jednego ośrodka, który pomagałby niepełnosprawnym w systemie całodobowym. Ten w Kosarzyskach będzie jedynym.

Jak można pomóc stowarzyszeniu dziś? Już 24 kwietnia w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Piwnicznej-Zdroju odbędzie się koncert charytatywny Kapeli Góralskiej „Ciupaga”. W trakcie koncertu odbędzie się kiermasz prac podopiecznych stowarzyszenia a cały dochód przeznaczony zostanie właśnie na dokończenie wspomnianych wyżej robót budowalnych. Start o godzinie 16.

Dodatkowo można wesprzeć Stowarzyszenie na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” 1 procentem z podatku w trakcie rozliczania PIT za zeszły rok. Można przelać środki również bezpośrednio na konto stowarzyszenia. ([email protected] Fot.: archiwum stowarzyszenia)

Niepełnosprawni potrzebują naszego wsparcia
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” w Piwnicznej - Zdroju będzie w maju obchodzić pierwszą rocznicę swojej działalności. Ale już dziś stowarzyszenie potrzebuje wsparcia – chce dokończyć piętro opieki całodobowej w ośrodku w Komarzyskach a do tego niezbędne jest 200 000 zł. Jeśli się uda to będzie jedyny taki ośrodek na Sądecczyźnie! (Fot.: archiwum stowarzyszenia)


Dziękujemy za przesłanie błędu