Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
23/11/2017 - 11:40

Chcą sołtysa „wywieźć na taczkach” pierwszy raz od 20 lat!

181 osób podpisało się pod wnioskiem o odwołanie sołtysa miejscowości Mostki Dariusza Webera. To pierwszy taki przypadek od 20 lat, że mieszkańcy chcą odwołać swojego przedstawiciela. Ile osób weźmie w zwołanym przez wójta na 3 grudnia spotkaniu? Kto stoi za wnioskiem?

Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska potwierdza – taki wniosek rzeczywiście złożono. – By wszcząć stosowne procedury wymagane było 171 podpisów a podpisało się 181 osób. W ślad za zarządzeniem burmistrza 3 grudnia odbędzie się wiejskie zebranie i wtedy wszystko się rozstrzygnie.

Jak szefowa rady zapatruje się na sprawę? – Za mojej kadencji, a jestem radną 20 lat, to pierwsza taka sytuacja. Zobaczymy na zebraniu, ile osób rzeczywiście będzie w nim uczestniczyć, bo podpisać się to jedno a otwarcie zabrać głos, to inna sprawa.  

Zobacz też: Stary Sącz: Będą lewoskręty na skrzyżowaniu Traktu św. Kingi z DK-87!

Zielińska przypomina, że Dariusz Weber jest sołtysem pierwszy raz. – Został wskazany na pełnomocnika sołtysa przez pana burmistrza po rezygnacji pana Tadeusza Olszowskiego. Potem ludzie go poparli w wyborach. Z kolei radna Janina Bawełkiewicz, która też wtedy startowała na wyborach na sołtysa ostatecznie wycofała swoją kandydaturę komentując, że bardzo dobrze jej się z panem Weberem współpracuje.

- Mostki zawsze były skonfliktowane. Myślę, że pierwszym dowodem była rezygnacja pana Olszowskiego. A teraz wydaje mi się, że padło za dużo niepotrzebnych słów, ktoś miął za duże poczucie władzy i po prostu zabrakło dobrego rozjemcy. Co dalej? Przekonamy się na zebraniu.

Zobacz też: Stary Sącz będzie miał własny, acz niewidoczny dworzec MPK! Zobacz wizualizację [WIDEO]

Oficjalnie w uzasadnieniu wniosku o odwołanie Dariusza Webera jego przeciwnicy wskazują przede wszystkim na jego konfliktowość i brak współpracy z mostkowianami.

W sumie uprawnionych do głosowania w Mostkach jest 568 osób. W wyborach poparło go 40 mieszkańców, siedmiu głosowało przeciw a jeden wstrzymał się od głosu. Jak to się ma do 181 osób teraz przeciwnych Weberowi? - Sam jestem zdziwiony ale to gmina jest od tego, żeby sprawdzić prawdziwość podpisów – mówi sołtys zastrzegając, że nie chce sprawy komentować szerzej przed wspomnianym zebraniem. Podpytujemy go o współpracę z radną Janiną Bawełkiewicz. – Niech się pani zapyta o to radnej, ja nie jestem chorągiewką – ucina zdecydowanie.

Janina Bawełkiewicz  do zebrania nie chce komentować sprawy. Zebranie odbędzie się 3 grudnia o godzinie 18.00 w Wiejskim Domu Kultury w Mostkach.

ES [email protected] Fot.: BIP UM SSDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe