Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
25/05/2019 - 10:30

Chcesz być bezpieczny? Miej tabliczkę z numerem domu. Za jej brak grożą mandaty

Służby ratunkowe od wielu lat apelują, aby właściciele domów prywatnych zadbali o umieszczanie na nich widocznej tabliczki z numerem. Po pierwsze ma to związek z ich bezpieczeństwem, a po drugie za zaniedbanie tego grozi mandat.

Zdaniem ratowników czy strażaków, dużym problemem zagrażającym życiu oraz zdrowiu społeczeństwa, jest przedłużające się podczas akcji poszukiwanie konkretnego adresu. Zgłoszenie jest z nazwą ulicy oraz numerem nieruchomości, ale nie zawsze łatwo jest go znaleźć na miejscu zdarzenia.

W przypadku ulic zlokalizowanych w mieście, zazwyczaj numery ułożone są chronologicznie. Na obszarach wiejskich domy rozrzucone są na większym terenie, często nieodpowiednio oznaczonym, stąd dotarcie do potrzebujących może zajmować więcej czasu.

Warto zadbać o odpowiednie oznakowanie domu ze względu na własne bezpieczeństwo. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, to taki obowiązek na właścicieli domów i posesji nakłada prawo.

Art. 64. Niedopełnianie obowiązków w zakresie tabliczek z numerem nieruchomości, nazwą ulicy lub miejscowości

§ 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.


§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

MŚ ([email protected]) Fot. archiwum.sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)