Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
26/01/2018 - 17:35

Chełmiec będzie miał swoją szkołę muzyczną? Radni są jednomyślni!

Radni poparli pomysł uruchomienia w Chełmcu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia. Zainteresowanie rodziców przerasta wszelkie oczekiwania, ale teraz wszystko w rękach ministerstwa. Jak uruchomienie szkoły wyglądałoby od strony praktycznej?

Jak podkreślał na sesji Radosław Potoczek, kierujący gminną oświatą,  gmina najpierw – raz jeszcze - bardzo dokładnie sprawdziła zainteresowanie uruchomieniem placówki ze strony rodziców. W przedszkolach, gminnych i niepublicznych, przeprowadzono stosowne ankiety.

– Ankiety wypełniło 299 rodziców i ku mojemu zdumieniu aż 132 rodziców chciałoby swojej dzieci do takiej szkoły posłać. To znaczy, że mamy naprawdę duży potencjał, by taką szkołę uruchomić – podkreślał Potoczek.

Zobacz też: Chełmiec ma swoje „crime story”: radny Kmak chce usunąć wójta Stawiarskiego?

Co ciekawe zainteresowanie jest tak duże, że do szkoły muzycznej w Chełmcu chodziłoby nawet na początku jej działalności więcej dzieci, niż uczy się teraz w szkole muzycznej w Rożnowie.

Gmina Chełmiec o możliwość otwarcia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia stara się już od 2014 roku, tylko, że po boomie na podobne szkoły w 2012 roku, ministerstwo kultury nie patrzy zbyt entuzjastycznie na inicjatywy uruchomienia kolejnych. Być może wynika to z faktu, że subwencja na każdego wychowanka szkoły muzycznej tego typu wynosi aż 15 tysięcy złotych, czyli trzy razy więcej niż na ucznia standardowej podstawówki.

Jak uruchomienie szkoły wyglądałoby w praktyce? Wspomniana szkoła muzyczna to nic innego jak szkoła podstawowa, w której oprócz programu zwykłej podstawówki realizowane są przedmioty muzyczne. Chełmiec chce taką placówkę uruchomić w budynku Szkoły Podstawowej zaraz obok Aqua Centrum przy ul. Marcinowickiej w Chełmcu.

Zobacz też: Ile mieszkańcy gminy zapłacą za miejskie ambicje Chełmca przed Trybunałem Konstytucyjnym?

- Chcielibyśmy uruchomić kolejno dwa oddziały od 1 września 2018 i 2019 roku, w każdym z nich uczyłoby się po 20 dzieci – mówił na sesji Potoczek. Jednocześnie wszyscy mają świadomość, że na początku koszt zakupu pomocy dydaktycznych w tym instrumentów gmina musiałaby wziąć na własne barki.

Jednocześnie uruchomienie szkoły muzycznej umożliwiłoby zabezpieczenie godzin etatowych tych nauczycieli z terenu gminy Chełmiec, którym owych godzin zacznie brakować po całkowitym wygaszeniu funkcjonowania gimnazjów.

Po podsumowaniu wszystkich plusów przedsięwzięcia radni zdecydowali się pomysł utworzenia szkoły muzycznej poprzeć jednogłośnie. Teraz wszystko w rękach ministerstwa.

ES [email protected] Fot.: UG w ChełmcuDziękujemy za przesłanie błędu