Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
12/10/2023 - 14:55

Chełmiec i droga Ubiad – Wielogłowy: kto tu steruje oświetleniem?

Mieszkańcy gminy Chełmiec poprosili nas o interwencję. W roli głównej oświetlenie wyremontowanej niedawno drogi Wielogłowy - Ubiad. O co dokładnie chodzi?

Chełmiec i droga Ubiad – Wielogłowy: kto tu steruje oświetleniem?

Otóż, choć chodnik i oświetlenie przy tej wyremontowanej drodze zostały oddane do użytki już dwa miesiące, to do dziś oświetlenie nie działa jak powinno. Część lamp nie pali się w ogóle już od kilku dni a pozostałe działają nie wtedy, kiedy oczekiwaliby tego mieszkańcy. W czym rzecz? Światło jest przez całą noc włączone a wyłączane o godzinie 5 rano, kiedy ludzie akurat zbierają się do pracy czy szkoły.

Miejscowi uważają, że lepszym rozwiązaniem byłoby gdyby lampy działały od zmroku do godziny, 23, 24. Potem nie ma tu ruchu, więc lampy można wyłączyć a drogę znów oświetlić właśnie znów od wspomnianej godziny 5 do chwili aż zrobi się naprawdę jasno. Wtedy wszystko będzie działać po gospodarsku, oszczędnie ale jednocześnie rzeczywiście dogodnie do mieszkańców. Jest jesień, idzie zima i dzień zaczyna się coraz później. Przy czym mieszkańcy z miejsca zastrzegają – oświetlenie robiła gmina Chełmiec, ale droga należy do powiatu. Kto zatem powinien się zająć tą sprawą w pierwszej kolejności?

W pierwszej kolejności taki problem należy zgłosić do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chełmcu. Jest wielce prawdopodobne, że komunalka nawet nie wie, że część lamp nie działa. Na miejsce musi pojechać odpowiedni inspektor i sprawdzić ten sygnał. Światła są zapewne na gwarancji i gmina nie powinna mieć najmniejszego problemu z wyegzekwowaniem od wykonawcy naprawy. Chełmiec: most w Klęczanach idzie do remontu. Co się zmieni i do kiedy?

Ale pierwsze pytanie, to czy mieszkańcy zgłosili problem chociaż samorządowcom ze swojego terenu. By się o tym przekonać dzwonimy do Pawła Basty, który jest jednocześnie sołtysem Wielogłów i radnym. Basta z miejsca zastrzega, że do dziś takiego sygnału nie otrzymał a dodatkowo akurat na odcinku w jego sołectwie wspominana powiatówka oświetlenia nie ma wcale. – Ale na zebraniu sołeckim mieszkańcy podjęli decyzję, by złożyć w ich imieniu petycję o wykonanie takiego oświetlenia na całym na odcinku od drogi krajowej numer 75 do mostu na potoku Ubiadek, żeby gmina uwzględniła to już w przyszłorocznym budżecie – zaznacza.

Zadzwoniliśmy też do dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Adama Czerwińskiego i okazało się, że i jego służbom problemu z oświetleniem nie sygnalizował. Przy okazji dyrektor podkreślił, że droga i oczywiście oświetlenie jest cały czas w zarządzie gminy, ale jeśli będzie potrzebne wsparcie ze strony PZD, to kontakty na linii – PZD – służby gminy Chełmiec układają się przy rozwiązywaniu podobnych problemów wzorowo.

Nie pozostało nam zatem nic innego, niż przekazać uwagi Czytelników bezpośrednio do ZGKiM w Chełmcu. O efektach poinformujemy niebawem. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu